Jak předcházet počínajícímu zubnímu kazu: Nejlepší návyky

Jak předcházet počínajícímu zubnímu kazu: Nejlepší návyky

Jak předcházet počínajícímu zubnímu kazu: Nejlepší návyky

zář, 27 2023 | 0 Komentáře |

Klíčový návyk číslo jedna: Správné čištění zubů

Vím, že to zní jako základní informace, ale uvědomte si, kolik lidí stále čistí zuby špatně. Abychom předcházeli zubnímu kazu, musíme si čistit zuby správně a pravidelně. To zahrnuje čištění zubů po každém jídle a použití zubní nitě každý den.

Na moje překvapení mi jednou moje manželka Jana řekla, že jsem celé roky čistil zuby špatně. Vzala mi zubní kartáček a ukázala mi, jak na to. Já jsem si myslel, že je to jednoduché, ale ukázalo se, že na tom je trochu více. "Je to jako tanec," řekla mi, "můžeš to dělat jen tak, ale pokud se naučíš správné kroky, bude to o to lepší."

Návyk dvě: Vyvarujte se cukru a kyselých potravin

Není žádným tajemstvím, že cukr a kyselé potraviny mohou způsobit zubní kaz. Cukr je vlastně hlavní příčinou kazu, protože bakterie v našich ústech cukr používají k výrobě kyselin, které pak ničí naše zubní sklovinu. Dokonce i potraviny, které nejsou sladké, ale jsou kyselé, mohou poškodit naše zuby.

Pojďme se podívat na některé z těchto potravin, kterým bychom se měli vyvarovat, nebo je alespoň omezit. Mezi ně patří sladké nápoje, bonbony, sušené ovoce, citrusy, káva, červené vino a některé druhy jogurtu. Nechcete-li trpět zubním kazem, je třeba omezit konzumaci těchto potravin a dodržovat pravidlo čistění zubů po jídle.

Správná výživa pro zdravé zuby

Výživa hraje velkou roli při prevenci zubního kazu. Zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály může zvýšit odolnost zubů proti kazu. Strava bohatá na vápník a fosfor může napomoci ke zdravé sklovině.

Chcete-li zdravé zuby, doporučuji jíst potraviny bohaté na vápník, jako je mléko, sýr a jogurt, stejně jako potraviny bohaté na fosfor, jako jsou maso, ryby a vajíčka. Doporučuji také konzumovat potraviny bohaté na vitamín D, který pomáhá tělu vstřebávat vápník, a potraviny bohaté na vitamín C pro zdravé dásně.

Pravidelné návštěvy u zubního lékaře

Chcete-li zabránit zubnímu kazu, je důležité pravidelně navštěvovat zubního lékaře. Jakmile však dojde k prvnímu zubnímu kazu, je třeba ho co nejdříve ošetřit, aby se zabránilo dalšímu škodě.

Jana a já jsme si dali za cíl navštěvovat zubního lékaře minimálně dvakrát do roka pro preventivní prohlídky a čištění. Jak říkala Jana: "Je lepší pravidelně navštěvovat zubního lékaře a nečekat, až nás bolí zuby." Vždyť nikdo z nás nechce trpět bolestmi zubů, že?

Učíme naše děti zdravým zubním návykům

Jednou z nejdůležitějších věcí, které můžeme udělat pro naše děti, je naučit je zdravým zubním návykům. Od malička učíme naše děti, Lucii a Romana, že si musí po každém jídle vyčistit zuby. Naučili jsme je také, jak používat zubní nit a jak se vyhnout sladkostem a kyselým potravinám.

Lucie vždy říká: "Když budu velká, chci mít tak krásné zuby jako máma." A Roman, ten si myslí, že zubní pasta je jídlo, ale aspoň má radost z čištění zubů!

Nezapomínejte na zdravou životní styl

Zubní zdraví neodpovídá pouze tomu, jak se staráte o své zuby. Celkový životní styl má také velký vliv na zdraví vašich zubů. Toto je někdy opomíjeno, ale je to naprosto zásadní pro prevenci zubního kazu.

Zdravé stravovací návyky, dostatečný přísun vody, pravidelné cvičení a správný odpočinek všechno přispívá k zdraví vašich zubů. Abych byl upřímný, tento způsob života mi také pomáhá cítit se lépe jako celek. Jak říká moje manželka Jana: "Životní styl je jako skládka, všechno je propojené."

Na závěr bych chtěl říct, že jakýkoli návyk, který je dobrý pro naše zuby, je dobrý pro nás celkově. Zapojte se do správných zubních návyků a uvidíte, jak se váš život mění k lepšímu. A pamatujte, že většinou platí, že prevence je vždy lepší než léčba!

O autorovi

Jakub Svoboda

Jakub Svoboda

Jsem odborníkem na stomatologii s více jak dvacetiletou praxí. Můj hlavní zájem a specializace je péče o zuby, přičemž se zaměřuji na prevenci zubních chorob. V mé volné době se rád věnuji psaní o péči o zuby, což mi umožňuje sdílet své odborné znalosti s širší veřejností. Moje práce mi přináší velké uspokojení a hrdost, že mohu pomáhat lidem udržovat jejich úsměv zdravý a krásný.

Napsat komentář