Jak dlouho umira zub?

Jak dlouho umira zub?

Jak dlouho umira zub?

zář, 30 2023 | 0 Komentáře |

Proč Zub Začíná Umírat?

Pamatujete, jak jste poprvé ztratili zub jako děti? Jsem si jistý, že moje děti, Lucie a Roman, si pamatují své první ztráty zubu jako by to bylo včera. Ale co se stane, když nám začne zub umírat, když dospějeme? Za prvé, je důležité pochopit, proč zub začíná umírat. Když se díváme na zub, vidíme jen jeho vnější část, známou jako korunka. Uvnitř zubu je ovšem systém kanálků a komor plných nervů a cév, který se nazývá dřeň. Když jsou tyto nervy a cévy poškozeny, ať už zubním kazem, prasklinou nebo nárazem, mohou být odříznuty od svého zdroje krve a začít umírat.

Jak poznáte, že váš zub umírá?

Vidíte, zjistit, zda máte umírající zub, může být trochu těžší, než si myslíte. Některé příznaky mohou zahrnovat bolest, opuch, zvýšenou citlivost na teplotu nebo tmavou barvu zubu. Ale pak se mohou objevit okamžiky, kdy nejsou žádné příznaky. Jednou jsem se například probudil s neskutečnými bolestmi zubů. Bylo to tak nečekané, jak narazit na stěnu. Ale to nebylo nic ve srovnání s následujícími dny, kdy bolest úplně zmizela. Byla to velmi matoucí doba, a to až do chvíle, kdy jsem se natolik posbíral, abych navštívil zubaře, který mi potvrdil: "Jakube, tvůj zub umírá."

Rychlost umírání zubu vaší viny?

Teď se možná ptáte: Jakube, jak rychle zub umírá? Odpověď je, že to závisí. Zatímco některé zuby mohou být zachráněny, pokud jsou léčeny rychle, jiné mohou umřít během několika dní. Jednou jsem měl přítele, kterýžto měl zub, který začal během tří týdnů od prvních příznaků bolet. Nevěděl, co se děje, a nechal to tak, jak to bylo, dokud jeho tvář nezačala otékat. Bylo to opravdu hrozné. Ale pokud jdete k lékaři, jakmile začnete pociťovat první známky bolesti zubu, vaše šance na záchranu zubu se zvyšují.

Co se děje, když necháte zub umřít?

Nechat zub jednoduše umřít, je obrovská chyba. Myslíte si, že bolest zmizí, ale ve skutečnosti se situace jen zhoršuje. Když zub zemře, začne se v těle šířit infekce. To může vést k abscesu, což je kapsa plná hnisu. To zní dost nepříjemně, že? Nepříjemné je to proto, že hnis může mít závažné zdravotní komplikace, pokud se do těla dostane přes krevní řečiště.

Takže je možné vyléčit umírající zub?

Naštěstí, pokud jste se dostali k zubaři dříve, než zub zcela umře, ještě to můžete zvrátit. Jednou z možností je endodontická léčba, nebo léčba kořenových kanálků. Léčba kořenových kanálků zahrnuje odstranění poškozených nebo mrtvých nervů a cév z dřeně zubu, vyčištění kanálků a zapečetění zubu, aby se zabránilo další infekci. Nicméně, i když tato léčba může být účinná, může být také bolestivá a nákladná.

Prevence je ideální řešení

Ačkoliv je možné léčit umírající zub, nejlepší řešení je předcházet tomu, aby k tomu došlo. Zajišťování pravidelných zubních prohlídek a dodržování správné ústní hygieny - a naučení těchto návyků svým dětem - může předcházet většině zubních problémů. Je také důležité mít na paměti, že strava hraje klíčovou roli v zdraví zubů. Jídla bohatá na cukr, jako jsou nápoje s vysokým obsahem cukru, cukrovinky nebo sušenky, mohou zrychlit zubní kaz a přispět k tomu, že zub začne umírat.

Utíkejte ke zubaři, když začnete cítit bolest zubu!

A pokud začnete cítit bolest zubu, nepokoušejte se to ignorovat, v naději, že to samo zmizí. Řekl bych vám, abyste se co nejdříve vypravili ke zubaři - jako byste byli na startu Tour de France a potřebovali jste dojít do cíle jako první. Moje děti, Lucie a Roman, to již vědí. Říkám to také svým přátelům a rodině. A teď to říkám i vám, moji milí čtenáři. Neignorujte bolest zubu. Jde o zdraví vašeho zubu a celkového zdraví. Vím, že je to někdy obtížné, protože většina z nás se bojí zubaře, ale věřte mi, bude to stát za to.

O autorovi

Jakub Svoboda

Jakub Svoboda

Jsem odborníkem na stomatologii s více jak dvacetiletou praxí. Můj hlavní zájem a specializace je péče o zuby, přičemž se zaměřuji na prevenci zubních chorob. V mé volné době se rád věnuji psaní o péči o zuby, což mi umožňuje sdílet své odborné znalosti s širší veřejností. Moje práce mi přináší velké uspokojení a hrdost, že mohu pomáhat lidem udržovat jejich úsměv zdravý a krásný.

Napsat komentář