Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou výhody

Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou výhody

Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou výhody

říj, 4 2023 | 0 Komentáře |

Rozpoznání a pochopení zubního kamene

Asi již každý z nás alespoň jednou slyšel termín "zubní kámen". Ale co to vlastně je? Jak vzniká? A musíme se ho bát? Na všechny tyto otázky se pokusím odpovědět v následujících řádcích. Ale nebojte, budu to dělat způsobem, jaký by moje babička označila jako "víš, tak normálně, bez těch slov jako ono co?" A tak to také udělám, protože, víte, nevím o vás, ale já vždy upřednostňuji jednoduchost. Takže, začněme.

Zubní kámen je v podstatě tvrdý a zubům škodlivý materiál, který se hromadí na zubech a pod dásněmi. Je tvořen bakteriemi, které se usazují na zubech a vytvářejí určité škodlivé látky. Tyto látky, pokud se neodstraní, začnou tvořit zubní kámen. Zubní kámen může být buď nad dásní nebo pod dásní.

Zubní kámen je velmi nebezpečný, protože pokud se na zubech hromadí, může vést k řadě zubních onemocnění, jako je parodontitida nebo zubní kaz. Ale co je ještě horší, když se zubní kámen začne hromadit pod dásněmi, může to vést k opravdu vážným zdravotním potížím, jako je zánět dásní, ztráta zubů a dokonce i srdeční nemoci.

Jak se zbavit zubního kamene

Nyní, když víme, co je zubní kámen a jaký může mít dopad na naše zdraví, pojďme se podívat na to, jak se ho můžeme zbavit. Mohlo by se zdát, že je to jednoduché - stačí si pětkrát denně vyčistit zuby a je hotovo. Ale to není pravda. Vyčištění zubů si vyžaduje více než jen kartáček a pastu.

Nejlepší způsob, jak se zbavit zubního kamene, je pravidelná návštěva zubního lékaře. Zubaři jsou experti na odstraňování zubního kamene a mají k tomu speciální nástroje a techniky. Mohli by vám říct, že se to dá udělat i doma, ale to by byla jen polovina pravdy. Některý zubní kámen pod dásněmi se totiž dá odstranit jen speciálními nástroji, které jsou k dispozici jen u zubařů.

Co však můžete udělat doma, je dostat se do dobrých hygienických návyků a pravidelně si čistit své zuby prohloubenými kartáčky nebo mezizubními kartáčky či nití. To všechno může pomoci předcházet tvorbě zubního kamene a je to něco, co by měl dělat opravdu každý ze nás.

Výhody odstranění zubního kamene

Pokud jste se dostali až sem, možná si říkáte: "Dobře, Jaroslave, ale proč bych měl trávit svůj čas odstraňováním zubního kamene? Co z toho budu mít?" Odpověď je jednoduchá - odstranění zubního kamene přináší řadu výhod.

Za prvé, když se zbavíte zubního kamene, vyhnete se řadě zdravotních problémů, které jsme zmínili výše. Za druhé, pokud chcete, aby vaše úsměv byl opravdu bílý a zářící, nemůžete si dovolit mít zubní kámen. A za třetí, odstranění zubního kamene pomůže zlepšit váš dech. A věřte mi, kdo by nechtěl mít svěží dech?

Ať už jste zdraví nebo máte nějaké zdravotní potíže, měli byste vždy myslet na své zuby. Protože jak říká můj děda: "Zuby jsou jako hvězdy, musí zářit a být zdravé". A já se s ním naprosto shoduju.

Příběhy o zubním kameni: smějte se, ale učte se

A cpátím se konečně řádku, kde vám mohu přiblížit nějaký svůj vlastní zážitek se zubním kamenem. No, řekněme že měl jsem kamaráda, pojďme mu říkat Pepík, který se jednoho dne rozhodl, že se zubního kamene zbaví sám. Víte, Pepík byl vždy takový ten typ, který říkal: "Proč bych měl platit někomu za něco, co můžu udělat sám?" Ano, s tímto přístupem se Pepík pustil do odstraňování zubního kamene pomocí jeho věrného šroubováku a kladívka.

Nemusím asi říkat, že to nedopadlo moc dobře. Pepík skončil v nemocnici se šitým jazykem a vyměněným zubem. Ale na jeho obranu - alespoň se zbavil zubního kamene... tedy alespoň toho jednoho, na který zaútočil svým "domácím zubním lékařstvím".

Příběh Pepíka mluví sám za sebe a doufám, že vám ukáže, proč je důležité nechat odstraňování zubního kamene na profesionálech. Protože upřímně, je lepší zaplatit zubaři než skončit se šitým jazykem a vyměněným zubem, že?

A to je vše, co mám na dnešní zubní téma. Doufám, že to bylo pro vás užitečné a že příště, když budete čistit zuby, se zamyslíte nad zubním kamenem a jeho prevencí. Tak se mějte skvěle a nezapomeňte se smát, protože úsměv je ten nejlepší make-up, který může člověk nosit. Do příště, Jaroslav.

O autorovi

Jaroslav Macháček

Jaroslav Macháček

Pracuji jako úspěšný stomatolog v Plzni. Moje specializace je komplexní péče o zuby včetně preventivního vyšetření a léčby. Mám velký zájem o neustálý stupeň vzdělávání a sledování nejnovějších trendů v oblasti zubní péče. Ve volném čase rád píšu edukační články o péči o zuby a dentální zdraví. Doma mám malou kancelář, kde se rád věnuji svému psaní.

Napsat komentář