Jak pečovat o elektrický kartáček?

Jak pečovat o elektrický kartáček?

Jak pečovat o elektrický kartáček?

srp, 16 2023 | 0 Komentáře |

Proč je důležitá údržba elektrického kartáčku?

V mém živote je mnoho věcí, které mi přinášejí radost. Rodina, práce, cestování, ale jak se dostanu ke kartáčku na zuby? No, ano. Cítím se dobře, když pečuji o svůj elektrický kartáček, protože vím, že tak prodlužuji jeho životnost a zároveň zajišťuji, že moje zoubky budou vždy zářivě čisté. Připadá mi to jako smysluplný úkol.

Správná péče o elektrický kartáček je důležitá pro jeho optimální výkon a dlouhou životnost, ale též pro vaše zdraví. Neudržovaný kartáček může totiž být ideálním prostředím pro růst a množení bakterií a dalších mikroorganismů. A myslím, že se shodneme na tom, že si rozhodně nechceme přenášet bakterie z kartáčku do úst, že?

Jak často měnit hlavice?

Můj malý Viktor, například, má svůj vlastní zvláštní elektrický kartáček s obrazkem Spider-Mana. A jako správný otec ho pravidelně upomínám na to, že hlavici kartáčku je třeba měnit pravidelně. Třeba jste nevěděli, že se doporučuje měnit hlavici kartáčku po třech měsících používání, anebo kdykoli vidíte, že jsou štětinky roztřepené nebo pokroucené, což může nastat i dříve. A těsně předtím, než jsem začal psát tento článek jsem vyměnil hlavici kartáčku svému Viktorovi, takže my jsme v pohodě.

Výměna hlavice je důležitá nejen pro hygienu, ale také pro účinnost čištění. Představte si to tak, že když jsou štětinky roztřepené a opotřebované, nedokážou dobře čistit mezizubní prostory a odstraňovat zubní plak. Tím dochází k horší hygieně úst a zvyšuje se riziko vzniku zubních chorob.

Čištění a údržba elektrického kartáčku

Tak, a nyní k samotnému čištění a údržbě. Každý, kdo mě zná, ví, že jsem velký pedant, a to se odráží i v tom, jak pečuji o své hygienické potřeby. Svůj elektrický kartáček vždy po použití dobře opláchnu pod tekoucí vodou a usuším štětinami nahoru. Zajímavé je, že ač se doporučuje kartáček usušit štětinami nahoru, mnoho lidí to dělá naopak, a tím se vytváří ideální prostředí pro růst bakterií. Ne, děkuji. Raději si štětinky usušíme vzhůru, jak se sluší a patří.

Pak je tu ještě samotné čištění těla kartáčku. Možná si kladete otázku, proč bych měl čistit tělo kartáčku, když do úst mi stejně jde jen hlavice. Ale já na to jdu tak, že chci mít svůj kartáček co nejčistší a nejlepší. Proto ho pravidelně očišťuji vlhkou utěrkou, aby se na něm neusadil vodní kámen a nezůstávaly na něm zbytky zubní pasty.

Úložiště kartáčků a náhradních hlavic

Správné uskladnění kartáčku a náhradních hlavic je další důležitý prvek péče. Nejlepší je koupit speciální stojánek, který umožňuje, aby se kartáček a hlavice po každém použití dobře usušily. Můj stojánek dokonce má UV sterilizátor, který zabíjí bakterie a ostatní mikroorganismy.

Není přitom třeba investovat do drahých řešení. Na trhu je mnoho variant stojánků za přijatelé ceny, které svůj účel splní. A když už investujete do elektrického kartáčku, proč neudělat malý krok navíc a pořídit si stojánek, který zajišťuje, že kartáček i hlavice budou vždy v optimálním stavu?

A toť vše, co mě napadá na téma péče o elektrický kartáček. Doufám, že jsem vám tímto článkem přinesl nějaké nové informace a nápady. Hezký den vám přeje Filip.

O autorovi

Filip Šindelář

Filip Šindelář

Jsem Filip Šindelář, odborník v oboru stomatologie a žiji v Olomouci. Ve svém volném čase rád píšu odborné články o péči o zuby a ústní hygienu. Mimo svou práci a psaní také miluji horskou turistiku a fotografování. Můj pes Bruno je mým nejlepším přítelem a často se mnou chodí na dlouhé procházky. Mám manželku Renátu a syna Viktora, kterým se oběma snažím vštípit důležitost správné ústní hygieny.

Napsat komentář