Proč mi Zežloutly zuby?

Proč mi Zežloutly zuby?

Proč mi Zežloutly zuby?

srp, 30 2023 | 0 Komentáře |

Zuby jako žluté taxi: Překvapující důvody

Víte, co je ve světě nejžlutější? Taxi v New Yorku, banány nebo moje zuby? Je to trochu smutné, ale pokud bychom dali dohromady barvu těchto tří věcí, moje zuby by představovaly asi dvě třetiny z celkové žlutosti. Ale proč mi zežloutly zuby, ptáte se? Už jsem se s tím také párkrát potýkal a dnes se podělím o odpověď.

Genetika: Zežloutne vám to, co máte v genech

Jestliže jsou vaši rodiče a prarodiče majiteli bílé perly, pak gratuluji. Ale pokud máte v rodině spíše převahu žlutých zubů, pak to může být jeden z důvodů, proč vám trochu zežloutly. Genetika má obrovský vliv na barvu našich zubů, stejně jako na barvu našich očí, výšku a dokonce i na to, jak dobře tancujeme. Takže, když další tanečku na svatbě volíte mezi mikem a vědomím, že budete vypadat jako polární medvěd na ledě, vzpomeňte si na to, že to je jen vina vašich genů - stejně jako barva vašich zubů.

Přírodní stárnutí: Kdo by řekl, že se stárnou nejen vrásky

Ano, ti z nás, kteří jsme si užili několik "okružních jízd kolem slunce", dobře víme, že stárnutí přichází nejen s vráskami, ale také s jinými "perkami". A jedním z nich je zežloutnutí zubů. Jak stárneme, naše zubní sklovina se postupně stává tenčí a pod ní pak vynikne tmavší zubní dentin. Výsledkem je, že naše zuby mohou vypadat žlutěji. Takže pokud jste si všimli, že vaše zuby jsou žlutější, než byly dříve, může to být proto, že jste prostě získali více životní zkušenosti.

Příliš mnoho čaje a kávy: Láska k těmto nápojům může stát zdravý úsměv

Čaj a káva jsou jedny z nejoblíbenějších nápojů na světě, ale ten, kdo je vynalezl, se rozhodně nepostaral o zdraví našich zubů. Tyto nápoje obsahují tanniny, které mohou způsobit skvrny a zežloutnutí zubů. A pokud je konzumujete jako já - vícekrát denně - mohou vaše zuby zežloutnout rychleji, než se dá říct "čajová lžička cukru, prosím". Já se však za svoji kávu a čaj nestydím a myslím, že si zaslouží místo na našem stole a v našich životech. Ale pokud chcete zachovat své bílé zuby, měli byste omezit jejich konzumaci.

Kouření: Nepřítel číslo jedna pro vaše zuby

Za chvíli se opět přeměním v kapitána zjevného a řeknu vám něco, co už možná víte: Kouření je špatné. A nejen pro vaše plíce, ale také pro vaše zuby. Nikotin a dehet v cigaretách mohou zapříčinit žluté a dokonce i hnědé skvrny na zubech. Jsou to také pachatelé závažných onemocnění úst, jako je orální rakovina. Takže pokud kouříte, je nejvyšší čas přestat, nejen kvůli vašim zubům, ale také kvůli celkovému zdraví.

Špatná ústní hygiena: Důležitost pravidelné péče

Abychom udrželi naše zuby bílé a zdravé, je důležité dodržovat správnou ústní hygienu. To zahrnuje pravidelné čištění zubů, používání zubního nitě a navštěvování zubního lékaře. Ale i když jste školním vzorem a dodržujete všechna tato pravidla, mohou se na zubech v průběhu času hromadit skvrny a zubní plak, které způsobí žlutnutí zubů. To je důvod, proč je tak důležité pravidelně navštěvovat zubního lékaře a udržovat dobrý plán stravování a pití.

Léky: Méně známý důvod žlutých zubů

Některé léky mohou také způsobit zežloutnutí zubů. Například určité antibiotika, antihistaminika a léky na vysoký krevní tlak mohou mít za následek změnu barvy zubů. Ve většině případů je tato změna dočasná a zuby se vrátí do své původní barvy po ukončení léčby. Ale pokud jste na těchto lékách dlouhodobě, může to mít trvalý dopad na barvu vašich zubů. Proto je důležité informovat svého zubního lékaře o všech lécích, které užíváte.

Zdravotní problémy: Vražedníci skrývající se v ústech

Nakonec bychom neměli zanedbávat zdravotní problémy, které mohou způsobit zežloutnutí zubů. Některé z nich zahrnují periodontální onemocnění, suchost v ústech, reflux kyseliny nebo dokonce anémii. Pokud tedy přes veškerou snahu a dodržování všech předchozích pokynů naleznete své zuby stále žluté, měli byste se obrátit na svého zubního lékaře a probrat svůj problém. Mohlo by to být ve skutečnosti příznakem nějakého zdravotního problému.

Takže, když se mě ptáte, proč mi zežloutly zuby? Mým odpovědím je mnoho. Od genetiky po konzumaci kávy, pokud přistoupíte na kompromis se svými životními návyky a zdravými rozhodnutími, zjistíte, že vaše zuby jsou možná bělejší, než jste si mysleli. Ale na konci dne, nezapomeňte, že jste pro mě vždy perfektní, bez ohledu na barvu vašich zubů.

O autorovi

Jan Němec

Jan Němec

Jsem stomatolog se specializací na preventivní péči o zuby. Pracuji v soukromé praxi v Českých Budějovicích a mám za sebou více než deset let praxe v oboru. Vedle své profese rád píšu o péči o zuby a vede mě to k publikování řady článků v odborných stomatologických časopisech. Věřím, že dobrá péče o zuby začíná edukací a proto se snažím své dovednosti a zkušenosti šířit mezi co největší skupinu lidí. Mým cílem je zlepšení orálního zdraví ve společnosti.

Napsat komentář