Co může způsobit zubní kaz?

Co může způsobit zubní kaz?

Co může způsobit zubní kaz?

zář, 23 2023 | 0 Komentáře |

Co to je zubní kaz a jak vzniká

Zubní kaz, tak takové (ne)příjemné téma, že? To je ten nepřítel číslo jedna, s kterým se potýkáme u zubaře. Je to poměrně rozšířené onemocnění a v zásadě se jedná o ničení tvrdých tkání zubu, zejména skloviny a dentinu, působením kyselin, které vznikají v ústech při trávení cukrů určitými druhy bakterií. Pojďme se tedy podívat, co všechno může způsobit zubní kaz.

Nesprávná ústní hygiena

Uf, to je téma! Nesprávná ústní hygiena je asi nejčastějším viníkem zubního kazu. Všichni víme, jak je důležité čistit si zuby dvakrát denně, ale kolik z nás toho skutečně dodržuje? Přiznám se bez mučení, že i já jsem měl časy, kdy jsem to nebral tak vážně. A ano, došlo to až na soud, kde post předsedajícího zastával můj zubař. Opravdu si myslíte, že zubní kartáček a zubní pasta jsou jen marketingový tah? Není tomu tak. Nejenže pomáhají odstraňovat plak a bakterie, ale také zlepšují dech a pomáhají udržovat dásně zdravé. Tipy a triky? No, třeba vybírat zubní pastu s fluoridem a nepodceňovat dentální nit.

Riziko skryté v jídle a pití

Chutné jídlo a pití je radostí života. Ale víte, co to udělá s našimi zuby? Ne že bych chtěl rozbít vaše snění o sladkých dobrotách, ale cukry a kyseliny obsažené v mnoha potravinách a nápojích mohou způsobit zubní kaz. A co je horší, některé potraviny, jako jsou ovoce nebo sušenky, mohou být skutečně „lepkavé“ a zůstávají na zubech déle, což zvyšuje riziko rozvoje kazu. A aby toho nebylo málo, alkohol a tabákové výrobky také přispívají k poškození zubů. Náš tip? Omezení cukrů a kyselin v vaší stravě, pravidelné pití vody a vyhýbání se kouření.

Vliv genetiky na zdraví zubů

Genetika, ta velká neznámá! A víte, že má vliv i na naše zuby? Možná že jste si nikdy nepřipustili, že vaše genetické dědictví může hrát roli při vývoji zubního kazu, ale je to tak. Některé geny mohou ovlivnit tvrdost skloviny, citlivost dásní, preferenci k jídlu a pití obsahujícímu cukr a mnoho dalších faktorů. I když nemůžeme ovlivnit naši genetiku, stále máme možnost omezit riziko kazu správnými návyky v ústní hygieně.

Stárnutí a zubní kaz

Vzpomínáte na dětství, kdy si vystavovali pytlíky s mléčnými zoubky? Jasně, byla to zábava, ale stárnutí a zuby nejsou zrovna nejlepší přátelé. S věkem se naše zuby přirozeně opotřebovávají a mohou se stát citlivějšími na kazy. Osobně si stále pamatuji, jak jsem jako chlapec běhal se sladkostí v ústech a teď, v mém „zralém“ věku, musím dbát na to, abych předešel kazům. Ale nezoufejte, pravidelná prevence a péče o ústní hygienu nám mohou pomoci zachovat zuby zdravé déle.

Změněný pH ústní dutiny

Pravděpodobně jste slyšeli o pH, ať už ze školy nebo z televize. Ale věděli jste, že hodnota pH v naší ústní dutině hraje důležitou roli při prevenci zubního kazu? Ústní dutina je domovem mnoha bakterií, které tráví cukry a vytvářejí kyseliny. Pokud je ústní prostředí příliš kyselé, může dojít k poškození skloviny a rozvoji kazu. Proto je dobré nabízet ústní prostředí dostatek vody a potravin, které podporují neutrální pH.

Nedostatek fluoridu

Fluorid, přítel nebo nepřítel? Když jde o naše zuby, jednoznačně přítel! Fluorid je přirozený minerál, který může pomoci posílit zubní sklovinu a chránit zuby před kazem. Ale pozor, i když je fluorid pro zuby dobrý, příliš mnoho fluoridu může způsobit fluorózu, kdy se na zubech objeví bílé skvrny. Je tedy důležité dodržovat správnou míru a používat zubní pasty a ústní vody obsahující fluorid. A můj nejoblíbenější tip? Pít vodu z vodovodu, která často obsahuje přirozený fluorid!

O autorovi

Filip Šindelář

Filip Šindelář

Jsem Filip Šindelář, odborník v oboru stomatologie a žiji v Olomouci. Ve svém volném čase rád píšu odborné články o péči o zuby a ústní hygienu. Mimo svou práci a psaní také miluji horskou turistiku a fotografování. Můj pes Bruno je mým nejlepším přítelem a často se mnou chodí na dlouhé procházky. Mám manželku Renátu a syna Viktora, kterým se oběma snažím vštípit důležitost správné ústní hygieny.

Napsat komentář