Proč je ultrasonický čistič zubů nejnovější trend v ústní hygieně

Proč je ultrasonický čistič zubů nejnovější trend v ústní hygieně

Proč je ultrasonický čistič zubů nejnovější trend v ústní hygieně

srp, 12 2023 | 0 Komentáře |

Úvod do světa ultrazvukových čističů zubů

Jak jsem se prvně setkal s názvem ultrasonický čistič zubů? Byl to přesně onen okamžik, kdy jsem čekal v čekárně svého zubaře a přečetl jsem si brožurku, která ležela na stole. Byl jsem zvědavý, takže jsem si o tom začal číst více a zjistil jsem, že to je něco, co by mohlo zásadně změnit mou ústní hygienu do budoucna. A právě to, co jsem se dozvěděl, se s vámi pokusím sdílet v tomto článku.

Co je ultrasonický čistič zubů a jak funguje?

Ultrasonický čistič zubů je malý přístroj, který používá ultrazvuk k odstraňování zubního plaku a bakterií. Ultrazvuk je forma zvuku, který je pro lidské ucho neslyšitelný, ale má tak vysokou frekvenci, že dokáže rozložit plak a bakterie na mikroskopické částečky. Když na své zuby aplikujete ultrasonický čistič, cítíte jen lehké brnění nebo nic vůbec, ale efekt je ohromující: zuby jsou čisté, bílé a bez zubního kamení po pouhých několika minutách použití. Je to jako magie – ale samozřejmě to magie není. Je to věda.

Výhody a nevýhody ultrasonických čističů zubů

Ale stejně jako všechno na světě, i ultrasonické čištění zubů má své klady a zápory. Mezi hlavní výhody patří efektivita a rychlost. Můžete dokázat stejný výsledek jako během profesionálního čištění u zubaře, ale z pohodlí vašeho domova a za mnohem kratší čas. Nevýhodou může být cena – kvalitní ultrasonický čistič může stát více než běžná elektrická zubní kartáček. Ale jak jsem se naučil, s tímto přístrojem investujete do svého zdraví a šetříte čas a peníze, které byste jinak strávili u zubaře. A to je ta úspora, na kterou se mi líbí sázet.

Ultrasonický čistič zubů ve srovnání s běžnými elektrickými kartáčky

Jak jsem již zmínil, ultrazvukové čističe zubů mohou být dražší než běžné elektrické kartáčky. Ale jaké jsou další rozdíly? Elektrický kartáček funguje na principu mechanického čištění zubů. To je efektivní, ale ne tak důkladné jako ultrazvuk. Ultrasonický čistič může dokonce dosáhnout míst, na která se kartáček dostat ani nedokáže, jako například mezi zuby nebo pod dásně. Je to jako vysátí domu oproti pouhému zametení – zametete sice většinu prachu, ale ne všechno. A to je ta hlavní výhoda ultrasonického čištění.

Můj osobní zážitek s ultrasonickým čističem zubů

Čas na můj vlastní příběh. Začnu tím, jak jsem konečně rozhodl vložit peníze do ultrasonického čištění. Když jsem se prvně dozvěděl o ultrasonickém čištění zubů, byl jsem skeptický. Ale po mnoha návštěvách u zubaře, které mě stály spoustu času a bolelo mě při nich hrdlo (a peněženka), jsem si řekl, že to za to stojí. Koupil jsem si ho za plnou cenu a přístroj jsem si domů přinesl s pocitem, že jsem udělal něco pro své zdraví. Můj první zážitek? Byl jsem překvapený, jak rychle a efektivně to funguje. Můj druhý zážitek? Byl jsem nadšený, jak dobře jsem se cítil. My zuby, ústní hygienu a zubařskou péči často bereme jako samozřejmost. Ale když se o to začneme starat na vyšší úrovni, uvědomíme si, jak důležité to je pro naše celkové zdraví a pohodu.

Rád bych se s vámi podělil o zážitek mé ženy, Veroniky. Když jsem přinesl ultrasonický čistič domů, Veronika byla skeptická. Ostrý rán pokrčila partvími rameny a řekla mi, že jsem zase koupil něco, co nepotřebujeme. Přiměl jsem ji, aby to vyzkoušela, a teď ji její ultrasonický čističek zubů nemůže opustit. Říká, že její zuby nikdy nebyly tak bílé a čisté, a cítí se skvěle po tom, co její ústní hygienu posunula na novou úroveň.

Přes své počáteční obavy se ultrasonický čistič zubů stal součástí našeho života a významnou součástí naší péče o ústní hygienu. Bereme to jako investici do našeho zdraví a pohody a nemůžeme si ji vynachválit. Takže pokud jste ještě nevyzkoušeli ultrasonický čistič zubů, vřele bych vám ho doporučil. Nebudete litovat.

O autorovi

Lukáš Navrátil

Lukáš Navrátil

Jsem stomatolog se specializací na péči o zuby. Pracuji v soukromé praxi v Brně, kde poskytuji komplexní stomatologickou péči pro rodiny. Mé práce mi dává radost a naplňuje mě. Ve volném čase se věnuji psaní odborných článků na téma dentální péče a prevence za účelem vzdělávání široké veřejnosti. Kromě práce mám rád pohyb na čerstvém vzduchu a hraji badminton.

Napsat komentář