Jak probíhá zavedení zubního implantátu?

Jak probíhá zavedení zubního implantátu?

Jak probíhá zavedení zubního implantátu?

zář, 3 2023 | 0 Komentáře |

Krok za krokem: Jak probíhá zavedení zubního implantátu?

Zdá se vám možná, že zavedení zubního implantátu je složitý a bolestivý proces. To ale rozhodně není pravda! Já a má manželka Silvie jsme s tímto procesem nedávno prošli a ukázalo se, že je to mnohem jednodušší, než jsme si oba mysleli. Tento proces je podobný jako když si dáte novou botu, jen místo do nohy se vám zavede implantát do úst. A věřte mi, že vypadáte po tom stejně dobře, jako když si obujete nové botičky před zrcadlo. Kočka Mína se pak na vás může dívat s úžasem a nechápat, jak to, že máte najednou tak krásné zuby. Ale teď vážně, pojdme se podívat na celý proces zavedení zubního implantátu krok za krokem.

Cesta k implantátu: Kdy je vhodné se pro něj rozhodnout?

Začněme tím, kdy je vhodné se pro implantát rozhodnout. Já se pro něj rozhodl, když mi lékař řekl, že mi chybí jeden z mých předních zubů. Přiznám se, že jsem byl dost šokovaný, když mi to řekl. Přeci jen, byl jsem zvyklý na svůj úsměv a bez jednoho zubu si to už prostě nedokážu představit. Silvie se mi sice snažila říct, že vypadám stále dobře, ale já jsem si byl jistý, že potřebuji ten implantát. A mám-li být upřímný, rozhodnutí pro implantát možná uděláte také v případě, že máte zub, který není ve velmi dobrém stavu, nebo pokud máte úplně chybějící zub. Jednoduše řečeno, pokud vám chybí zub nebo máte zub, který vypadá, že by mohl být v lepší condiici, implantát je dobrá volba.

Co se děje při zákroku: Zavedení implantátu

Nyní se dostáváme k samotnému procesu zavedení implantátu. Představte si to tak, že jste na operačním stole a doktor vám říká, že začíná. Já jsem byl napůl ve snu, když mi to řekl. Ale don't worry, je to jako když si dáte malý výlet do snové krajiny a poté se probudíte s novým zubem. Při zákroku se vám do čelisti zavede titanový šroub, který nahradí kořen chybějícího zubu. Po zavedení implantátu je nutné počkat několik týdnů až měsíců, než se implantát zahojí a spojí s kostí. Tento proces se nazývá osteointegrace.

Život po implantátu: Jak se o něj starat?

No a teď přichází ta nejzábavnější část - péče o implantát. Musíte se o něj starat stejně jako o své přirozené zuby. Takže, pokud jste jako já a rádi si dáte tu a tam kousek čokolády, musíte se nestarat, že by to implantát nějak ovlivnilo. Jediné, na co byste měli myslet, je pravidelné čištění a kontroly u zubního lékaře. Jde o to, jak se o své zuby staráte. Pokud je to pro vás práce, kterou si užíváte, tak s implantátem nebudete mít žádný problém. Pokud jste naopak trochu lenoch, jako jsem já, možná budete potřebovat trochu více motivace. Nicméně vězte, že péče o implantát je mnohem snazší než péče o paruku.

Nebudu vám lhát, cesta k implantátu může být trochu náročná. Ale ať už jste jako já a chybí vám zub, nebo jen hledáte způsob, jak zlepšit vzhled svých zubů, rozhodně stojí za to. A vždy pamatujte, že výsledek je ten nejdůležitější. Já jsem měl štěstí, že mám vedle sebe Silvii, která mě podpořila při celém tomto procesu a dodávala mi odvahu. A teď, když mám svůj nový zub, mohu říci, že to bylo rozhodně stojí za to. Takže pokud zvažujete zavedení implantátu, doufám, že vám tento článek pomohl pochopit, co vás čeká. Nebojte se toho. Je to jako kdyby vám do života přibyl nový kamarád, který je s vámi po celý den a nikdy vás nepodvede. A to je přeci skvělé, ne?

O autorovi

Jaroslav Macháček

Jaroslav Macháček

Pracuji jako úspěšný stomatolog v Plzni. Moje specializace je komplexní péče o zuby včetně preventivního vyšetření a léčby. Mám velký zájem o neustálý stupeň vzdělávání a sledování nejnovějších trendů v oblasti zubní péče. Ve volném čase rád píšu edukační články o péči o zuby a dentální zdraví. Doma mám malou kancelář, kde se rád věnuji svému psaní.

Napsat komentář