Kdy je třeba trhat zuby moudrosti?

Kdy je třeba trhat zuby moudrosti?

Kdy je třeba trhat zuby moudrosti?

lis, 6 2023 | 0 Komentáře |

Co jsou zuby moudrosti?

Vítejte v zázračné oblasti zubního lékařství, konkrétně v oblasti zubů moudrosti! Oh, je to něco! Jako matka (Saša je tu rád za moji guineu) vím, jak důležité je mít pevné zakytní povědomí o zdraví našich úst. Takže co to jsou ty zuby moudrosti? Jsou to čtyřky na konci našich čelistí, které často začínají růst mezi 17 a 21 lety. Ale musím vám říci, mau-lékař mi řekla, že tyto zuby nemají rádi pravidla a často se objevují kdykoli se jim to hodí. Dokonce i když jsem byla těhotná, jeden ze mých zubů moudrosti se rozhodl zdravit svět bez pozvání! To je samozřejmě příběh na jiný den.

Vývoj a výskyt zubů moudrosti

Zuby moudrosti jsou poslední na našem seznamu zubů, které nám rostou. Vyskytují se na konci naší čelisti a často se označují jako "třetí můstkárny". Rozhodla jsem se, že sveřepě odolávám pokušení pojmenovat své "divoké karty", ale každá na své místo, není-li tak? Vývoj a výskyt těchto zubů se velmi liší od osoby k osoby. Některé osoby mají všechny čtyři, některé jen pár, zatímco jiní žádné. Je to opravdu loterie!.

Proč někdy zuby moudrosti bolí

Uff, a teď přichází ta hororová část! Zuby moudrosti mohou zapříčinit nepohodlí a bolest z mnoha důvodů. Mohou růst šikmo, mohou být zakryté dásní, někdy neexistuje dostatek místa pro jeich růst v ústech. A věřte mi, když říkám, že to může být opravdu nepříjemné. Tento tlak a nepohodlí může způsobit silné bolesti hlavy a za ušima. Jejich růst může také vést k otokům a zánětům. Alespoň to byly mé zkušenosti, a ty nebyly veselým veselým.

Potřebujeme zuby moudrosti?

Nyní se můžete ptát, potřebujeme ty zuby moudrosti? Dobre otázka! A odpověď je, až na pár výjimek, "Ne, opravdu je nepotřebujeme." Naše dávní předkové je využívali k rozmělnění těžko žvýkatelných potravin, ale díky moderním potravinám a vaření, jejich užitečnost skončila.

Kdy je třeba zuby moudrosti trhat?

A tady je klíčová otázka: Kdy je třeba ty 'zlobivé' zuby moudrosti trhat? Odpověď je, že by měly být vytrženy, pokud způsobují problémy. Pokud vám způsobují bolest, nepohodlí, zánět nebo pokud jsou šikmé. Měla jsem takový případ, kdy jeden z mých zubů moudrosti rostl dovnitř a tlačil na ostatní zuby. Nebylo to příjemné a končilo jsem v zubních kleštích. Ale díky našim statečným zubařům, kteří vstoupili a odstranili ten 'zlobivý zub'!.

Jak probíhá trhání zubů moudrosti?

Tento proces trhání zubů moudrosti je něco, co bych si určitě nepřála svému nejhoršímu nepříteli. Né, jen žertuji! Ve skutečnosti to není tak špatné, pokud máte dobrého zubaře. První krok je vyšetření a snímek vaší čelisti, aby zubní lékař zjistil, jak jsou vaše zuby moudrosti umístěny. Pak následuje lokální anestezie a konečně samotné vytáhnutí. Musím říci, že jsem si během extrakce poslechla svou oblíbenou hudbu, což mi pomohlo se uvolnit.!

Péče po extrakci zubů moudrosti

A konečně, péče po extrakci. Toto je klíčový bod, který vám může znatelně ulevit. Po operaci je důležité zůstat v klidu, aplikovat led na otoky a vyhnout se tvrdému jídlu. Mějte na paměti, že po extrakci zubu moudrosti se v ústech vytváří malá rána, která potřebuje čas k hojení. Psst, máte-li rádi zmrzlinu, tady je vaše šance si ji vychutnat bez výčitek!

O autorovi

Kamila Novotná

Kamila Novotná

Jsem stomatoložka se zálibou v psaní na téma péče o zuby. Moje práce mi dává možnost pomáhat lidem ke zdravějším a krásnějším úsměvům. V první řadě jde o to, jak preventivně pečovat o zuby, a tím předcházet problémům. Nejvíce mě těší, když vidím pozitivní výsledky své práce a když mohu předávat své zkušenosti a poznatky dále. Mimo práci se ráda věnuji své rodině a psaní odborných článků, kterými šířím osvětu o dobré dentální péči.

Napsat komentář