Zubní plak: jaký má vliv na naše celkové zdraví

Zubní plak: jaký má vliv na naše celkové zdraví

Zubní plak: jaký má vliv na naše celkové zdraví

zář, 10 2023 | 0 Komentáře |

Zubní plak: Není to jen o úsměvu

Zubní plak je mnohem vážnějším problémem než si laická veřejnost uvědomuje. A byl to právě můj zubař, který mi tohle vysvětlil. Když mi prováděl poslední vyšetření a foukal mi do úst tu svou chladnou vzduchovou trubičku, řekl mi, že navzdory tomu, že jsem si myslel, že si moje zuby úžasně čistím, existuje tam stále ten neviditelný nepřítel. A nejen to. Upozornil také na významnou roli, kterou hraje zubní plak v našem celkovém zdraví. Myslel jsem si, že v tomhle všichni zubaři jen trochu přehání - vždyť jsou zubními profesionály. Ale pak mi to všechno Eliška (ano, moje manželka a zároveň vědecká badatelka) potvrdila. Takže, proč si nevzít chvíli a nepodívat se na to blíže?

Souboj s plakem naléhavý

Nyní si asi říkáte: "Antonín, proč by měl zubní plak ovlivnit moje celkové zdraví? Vždyť jde jen o zuby!" Ale věřte mi, je tu mnohem víc než jen krásný úsměv. Zubní plak, ten bílý, lepkavý povlak, který se tvoří na našich zubech, je plný bakterií. Tyto bakterie produkcí kyselin poškozují zubní sklovinu a mohou způsobit zubní kaz, zánět dásní nebo parodontózu. Skutečně nezni to jako spousta legrace, že?

Jak mi Eliška vysvětlila, tiše sedící nad nočním stolem s její zdánlivě nekonečnou hromadou medicínských knih, nemoci zubů a dutiny ústné mohou přejít do celého našeho těla a negativně tak ovlivnit naše celkové zdraví. Infekce a záněty v dutině ústní mohou vést k následným zdravotním obtížím, včetně srdečních onemocnění, nahromadění plaku v tepnách, cévních onemocnění, diabetu a dokonce mohou přispět k neurologickým poruchám jako je Alzheimerova nemoc. Chápete teď, proč říkám, že boj s plakem je naléhavý?

Zbraně proti zubnímu plaku

S ohledem na to, co jsem se dosud naučil, je téměř zbytečné říkat, že pravidelná a důkladná péče o ústní dutinu je nezbytná. Ale jak přesně se proti tomuto nenasytnému nepříteli postavit? Jeho odstraňování není jen o občasném kartáčování zubů. Je to komplexní soubor rituálů, který by měl zahrnovat pravidelné vyšetření zubařem, denní čištění zubů kartáčkem a mezizubním kartáčkem, použití ústní vody a samozřejmě flossing.

Vždycky říkám, že kartáčování zubů po každém jídle je jako vyčištění zbraně před každým soubojem. Ale upřímně, kdo má na to čas? Cítím se už dost dobře, pokud se mi to podaří udělat dvakrát denně. A moje Eliška dodává, že za zubní kartáček není vidět a proto doporučuje i použití mezizubních kartáčků nebo dentální nitě. Její zlaté rady mi pomohly chránit zuby, které mi ještě zbyly.

Dieta jako spojenec

Není to jen o čištění. Naše dieta má obrovský význam v našem souboji s plakem. A to je trochu paradoxní. Myslím, že všichni víme, že sladkosti a nezdravé jídlo obecně neprospívají našim zubům. Ale já, jako gurmán, vím, jak je těžké se těmto lákadlům vzdát. Naštěstí je tu řada potravin, které mohou pomoci v boji proti zubnímu plaku. Až příště sedíte u stolu s hromadou jídla, zkuste myslet na své zuby.

Pro zuby jsou skvělá věc ovoce a zelenina s vysokým obsahem vlákniny. Stálí spojenci by měli být i mléčné výrobky a ořechy. A taky, kdo by čekal, středozemní dieta je i výborná pro ochranu našich zubů. Zdá se, že zdraví zubů a srdce jdou ruku v ruce. Kdo by to byl řekl, že? Nakonec, abych byl upřímný, až si dám sklenku vody, nikdy nejsem schopen zapomenout na tu známou radu, že bych měl vypít alespoň dva litry denně. Zdá se, že Eliška na to nezapomněla.

Zubní plak a celebrita: Ještě jeden rozměr

Uvědomujeme si, jak důležitý je úsměv v naší společnosti. Jsme neustále vystaveni kritickým pohledům ostatních, ať už na sociálních médiích nebo v reálném životě. A pevný, bílý úsměv je v tomto světě téměř nezbytný. Jakmile si uvědomíte, jaké škody může způsobit zubní plak, začnete se na tento sociální tlak dívat trochu jinak.

Věřte mi, nejsem žádný model a svou tvář nikdy neukážu na obálce časopisu. Ale i já jsem si všiml, že od té doby, co jsem začal pravidelně čistit zuby a dbát na svou dietu, začal jsem se cítit lépe. Cítím se jistější, když se usmívám a hovořím s lidmi. A to je vlastně to, na čem ti celebriti stojí, ne? Usměv je nejen zdraví vašich zubů, ale i klíč k sebevědomí.

Úsměv je mnohem víc než jen estetika. Je to náš zdravotní zápas s plakem a naše cesta k sebevědomí. A já si myslím, že je na čase, abychom zahájili tento boj. Takže, když si příště budete čistit zuby, pomyslete na to, jak významný krok právě děláte pro své celkové zdraví. A pak si taky vzpomeňte na mě, Antonína, který vám to řekl. Ať už jste model nebo ne, úsměv je to nejcennější, co máte. Tak ho chraňte.

O autorovi

Antonín Novotný

Antonín Novotný

Jsem zkušený stomatolog, který se specializuje na péči o zuby. Moje praxe v Brně mě naučila hodně o různých aspektech stomatologie a dalších souvisejících oborech. Mám rád svou práci a snažím se svým pacientům poskytnout tu nejlepší péči. Kromě mé práce mám zájem o psaní o stomatologii pro laickou veřejnost a sdílím své myšlenky a názory na mém blogu.

Napsat komentář