Keramické fazety: Jaké jsou možnosti odstranění

Keramické fazety: Jaké jsou možnosti odstranění

Keramické fazety: Jaké jsou možnosti odstranění

zář, 11 2023 | 0 Komentáře |

Co jsou vlastně keramické fazety a proč bych je mohl chtít odstranit?

Vyjádření jako "keramické fazety" velmi často v souvislosti s úsměvem slýcháme, ale dovolím si ti ho představit o něco podrobněji. Keramické fazety jsou úzkými, keramickými plátky, které se nalíhají na přední stranu zubů za účelem vylepšení jejich estetického vzhledu. Mohou změnit barvu, tvar, velikost i délku zubů. A ne, není to tak, že bys jednou nosil fazety a pak bys je odstranil před každým spánkem jako nějaké dentální protézy. Jsou permanentní a vysoce odolné. Tak proč by si je někdo chtěl odstranit?

Důvody mohou být různé. Možná jsi nebyl úplně přesvědčený výsledky nebo se ti nelíbí pocit, které tyto umělé skořápky na povrchu zubů zanechávají. Také se může stát, že došlo k poškození fázet, například kvůli úderu, nebo se zhoršila zdravotní situace původních zubů.

Doma nebo u zubaře: Porovnání dvou možností odstranění

Teď, když víme, proč bys mohl chtít odstranit keramické fazety, pojďme se podívat na možnosti, jak toho dosáhnout. A před tempem už mě znát jako zastánce domácích oprav - ať už jde o řešení trhlé křesla nebo nahrazení počítačové paměti - ale v tomto případě vřele doporučuji, abys do toho nešel sám.

Fazetování je odpovědný a do značné míry permanentní proces, který mění strukturu zubu. Odstranění keramických fázet znamená odstranění tenké vrstvy zubů, která je pod fazetami. To je proces, který je nezbytné provádět velmi opatrně, aby nedošlo k poškození zubů. Z tohoto důvodu je domácí odstraňování keramických fázet velkým NE. Bez ohledu na to, jak dobře si myslíš, že to zvládneš nebo kolik YouTube videí jsi shlédnul, existuje velká šance, že si uškodíš.

Nestrachujte se, váš zubař vám může pomoci

Každý kvalifikovaný zubař by měl být schopen odstranit keramické fazety bez ohledu na to, zda je to z důvodu změny vzhledu nebo zdravotních potřeb. Postup je ve své podstatě poměrně jednoduchý, ale vyžaduje profesionální dovednosti a nástroje.

Zubař použije nástroje k ostrému oškrábání keramické fázety z povrchu zubu. Při tomto procesu je důležité, aby se odstraňovala pouze keramická fázeta a ne samotný zub. Jakmile je fázeta odstraněna, povrch zubu může být znovu upraven a vrácen do svého původního stavu. Je to dlouhý proces, který může zahrnovat i několik návštěv u zubaře.

Vypněte fazetový strašák: Jaké jsou další možnosti?

Někdy se může stát, že odstranění fázet není pro tebe nejlepší možností. Stává se to třeba v případě, že fázety jsou hluboko integrovány do zubu a jejich odstranění by mohlo způsobit větší škodu. V takovém případě existují i jiné možnosti pro vrácení zubů do původního stavu.

Alternativní řešení zahrnují korunky, mosty nebo dokonce dentální implantáty. Tyto metody mohou být příhodné pro lidi, pro které je odstranění fázet nevhodné nebo nemožné. V těchto případech je alespoň důležité, že stále existuje řešení na udržení krásného a zdravého úsměvu.

Víš, třeba je v této situaci i něco dobrého. Některé věci jsou zkrátka příliš složité na to, abychom je řešili sami. A to je v pořádku. Vždy si můžeme vyhledat odbornou pomoc. To platí i pro odstranění keramických fázet. Takže, pokud jsi si vloožil keramické fázety a nyní je chceš odstranit, víš, co dělat. Prosím, nezkoušej to sám. Já to sice nejsem zubař, ale jako otec možu říct, že je vždy lepší se uchýlit k profesionální péči. Zapamatuj si to a udržuj úsměv, nejen na tváři, ale také v duši.

O autorovi

Jakub Pospíšil

Jakub Pospíšil

Jsem stomatolog se specializací na preventivní péči. Pracuji v Brně a mám vlastní praxi, kterou jsem otevřel hned po dokončení studia. V mé praxi se zaměřujeme na prevenci a vzdělávání pacientů o správné péči o zuby. Rád píšu blogy a články o zubní hygieně a správných technikách čištění zubů, protože se domnívám, že vzdělávání je klíčem k zdravým ústům. Také často pořádám workshopy a přednášky pro školy a komunitní centra.

Napsat komentář