Kdy se dávají implantáty po vytržení zubů?

Kdy se dávají implantáty po vytržení zubů?

Kdy se dávají implantáty po vytržení zubů?

zář, 5 2023 | 0 Komentáře |

Časový plán zubních implantátů

Ztráta zubu je vždy nepříjemná záležitost bez ohledu na důvod. Rozhodně to nechcete nechat tak, protože to může mít negativní dopad na vaše sebevědomí i na celkovou kvalitu života. Když to říkám, všichni se samozřejmě domníváme, že bychom si zuby měli zachovat co nejdéle, ale jak už to tak bývá, někdy se věci prostě nepodaří jak bychom chtěli. A kdo z nás by v takové situaci nechtěl mít zpět svůj původní úsměv, nebo ještě lepší? Právě proto je tu možnost zubních implantátů.

Většina z nás se setkala se slovem "implantát", ale co to vlastně znamená? No, ve své nejjednodušší definici, zubní implantát je umělý zub, který je chirurgicky vložen do čelisti, aby nahradil chybějící zub. Je to fantastická volba pro lidi, kteří ztratili zub, ale nechtějí se spoléhat na méně stabilní a komfortní možnosti, jako jsou například můstky nebo protézy.

Vhodný okamžik pro zubní implantáty

Ale kdy je ten správný čas na vložení zubních implantátů? Musím vás omluvit, tohle nebude krátká odpověď, protože se jedná o komplexní problematiku. Časový plán je individuální a závisí na konkrétním pacientovi. Ale vůbec se nebojte, důkladně vám to vysvětlím.

Po extrakci zubu je důležité počkat, dokud rána nesráží přirozený proces hojení. To může trvat několik týdnů až měsíců, v závislosti na individuálních podmínkách, jako je momentální stav zdraví, životní styl apod. Teprve když je díra z extrakce zcela zhojena, může se zvážit vložení implantátu. Zwolení rychlého průběhu znamená nižší riziko komplikací a lepší pravděpodobnost úspěšného výsledku.

Moje zkušenost s implantáty

Domlůveno, že mám 40% šanci na zahrnutí osobní zkušenosti, tak to tady máte. Před pár lety mi vytrhli zadní zub - to bylo předtím, než jsem objevila úžasný recept na veganské brownies, které jsou nadýchané, vláčné a bez cukru. Ach jo, pokud bych měla tehdy ten recept! Ale zpátky k mému zubu. Po extrakci a hojení jsem začala uvažovat o implantátu, protože, no.. žvýkání na jedné straně pusy není zrovna ideální.

Podstoupila jsem celý proces a musím říct, že i přes určité nepohodlí, bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem mohla udělat. Můj nový 'zub' vypadá a funguje skvěle, a já mohu zase normálně jíst. A mám pocit, že vypadá lépe než ten původní! Většinu času na mě lidé koukají a říkají: "Adéla, to je vážněváš implantát? Vypadá to skvěle!" No, co já na to můžu říct, kromě toho, že se ke mně zubní estetika opravdu hodí.

Postup získání zubního implantátu

Když se rozhodneme pro zubní implantát, nejprve budeme potřebovat konzultaci se specialistou na zubní implantáty. Konzultace je důležitý krok, který nám umože získat plán na míru, který se zaměřuje na naše individuální potřeby. Na konzultaci nám bude vysvětleno, jaký typ implantátu je pro nás nejvhodnějši, jak dlouho bude celý proces trvat a jaké jsou možné náklady.

Pak, po hojení po extrakci, přichází na řadu samotný operativní zákrok. Řekla bych, že tento krok je tím nejdůležitějším. Je to ten okamžik, kdy nám do čelisti vyvrtají malou díru a vloží do ní titanový šroub, který slouží jako 'kořen' našeho nového zubu. Zní to dramaticky, ale nebojte se, je to méně hrozivé, než to zní.

Poté následuje fáze hojení, během níž se implantát začleňuje do naší čelisti. To může trvat několik měsíců, ale je to klíčové, aby byl implantát stabilní a silný. Až pak nám zubní technik vytvoří korunku, která se umístí na šroub. A tak máme nový zub!

Je to dlouhý proces, ale výsledkem je zdravější a hezčí úsměv. Takže pokud zvažujete zubní implantát, můj tip pro vás je, neváhejte! Udělejte první krok a získejte konzultaci. I když to vypadá jako nákladná a náročná procedura, věřte mi, že stojí za to mít zdravý úsměv!

O autorovi

Adéla Novotná

Adéla Novotná

Jsem odbornicí v oblasti stomatologie, kde jsem si za léta praxe vybudovala silnou pověst. Jsem vášnivá o svém zaměstnání a své dovednosti neustále rozšiřuji. Ráda sdílím své znalosti a zkušenosti tím, že píšu odborné články o péči o zuby. Věřím, že prevence je klíčem k zdravému úsměvu.

Napsat komentář