Jak účinně odstranit zubní kámen a zajistit si zdravý úsměv
Co je to zubní kámen a proč je potřeba se ho zbavit
Vezmeme to hezky od podlahy, zubní kámen není zrovna to, co byste chtěli sbírat jako známky nebo staré mince. Jedná se o tvrdý povlak, který se tvoří na zubech jako důsledek mineralizace zubního plaku. A co je zubní plak? Nemůže jít o nic moc, když to zní skoro jako něco, co byste našli na spodní straně staré lodi, že? No, je to taková viskózní, průhledná vrstva plná bakterií, která se nám tvoří na zubech – můžeme ji částečně odstranit kartáčkem a zubní nití, ale pokud to neděláme poctivě, pak nám tady rychle vznikne zubní kámen.
Zubní kámen už si doma svými standardními nástroji neodstraníme, na to je třeba zajít k zubaři. Proč bychom to měli dělat? No, kromě toho, že to není esteticky nic moc, také to může vést k zánětu dásní, paradentóze a pokud to s námi zatáhne fakt daleko, dokonce i ke ztrátě zubů. A sakra, kdo by chtěl přijít o zuby? Není to jako ztratit ponožku – prostě si novou nakoupíte. Taky bychom si měli pamatovat, že zdraví úst souvisí s celkovým zdravím těla. Bakterie z úst se mohou dostat do krevního oběhu a následně k různým orgánům, což může vést k nejrůznějším zdravotním problémům. Tudíž, zbavování se zubního kamene a plaku je prostě must-do na našem to-do listu každého zodpovědného dospěláka.
Pravidelná ústní hygiena je klíčová
Někteří lidé si kartáček vezmou do ruky tak jednou za uherský rok, a pak se diví, že svítí jako maják ze zubního kamene. Všichni to víme, ale přesto si to někdy není od věci připomenout: pravidelné čištění zubů je královskou disciplínou ústní hygieny. Každé ráno a večer, metoda na dva minuty, pěkně všude pořádně. A nezapomínat na zubní nit! Ano, je to trošičku otravnější než proletět kartáčkem, ale kdepak beze švu – nitík je pro nás přítelem. A nezapomínejme, technika má být správná! Není to žádný sprint, je to maraton – pohyby mají být krouživé nebo od dásně k zubu, netlačit moc a masírovat dásně.
Když už jsme u toho, měli bychom měnit kartáček nebo hlavici elektrického kartáčku zhruba každé tři měsíce. No a abychom nezapomněli, jazyk je také součástí naší ústní hygieny, takže pěkně s ním přesnostřelkou po hubě, aby byl čistý a nepodporoval růst nevítaných kamarádů (pardon, bakterií).
Zdravá strava pro zdravé zuby
Když už mluvím o věcech, co nám můžou prorůst do základů ústní hygieny, měl bych zmínit i jídelníček. Jídlo, to je základ, to nám určuje nejen jak se cítíme, ale i jak vypadáme – a zuby, ty jsou na to pochopitelně taky citlivé. Mělo by se vyhýbat sladkým a lepkavým jídlům a nápojům, protože ty jsou jakoby VIP lístky pro bakterie na party plnou zubního plaku. A věřte mi, že tyto party nejsou tak zábavné, jak zní. Snažme se tedy sáhnout po vodě nebo neslazených nápojích a zahrnout do dietníčku hodně zeleniny, která si při kousání ráda zahraje na zubní kartáček.
Zdraví zubů souvisí i s dostatkem vitamínu C, abychom nedopadli jako starí piráti se škorbutem, a kromě toho je dobrým pomocníkem i dostatek vápníku. Vzpomeňme na školní mléko a snažme se jíst dostatek potravin jako jsou brokolice, ořechy, mléčné výrobky a konzumovat i ty ryby. Představte si, jak byste byli hladoví, a najednou by nebylo nic k jídlu, protože byste neměli zuby – nikoli díky, já si budu hlídat svůj zubní kámen, děkuji pěkně.
Profesionální čištění zubů jako první pomoc při zubním kameni
Já vím, že k zubařovi se nechodí pro radost (tedy pokud nejste zubař), ale co se týče zubního kamene, tady náš domácí arsenal prostě nestačí. Profesionální čištění zubů je jako ten nejchytrčejší parťák co vám pomáhá s úklidem po party, někdo kdo opravdu má nářadí a zkušenosti, abyste zase svítili čistotou. Zubní hygienistka vám pomocí speciálních nástrojů odstraní zubní kámen a plak, tedy ten nepřítel číslo jedna našeho úsměvu. Hm, až mi to takhle pronesla, zaznělo to docela jako zapojení tajné služby.
A nemusí to být jen prostý úklid, vaše zuby mohou dostat i něco navíc – třeba pískování nebo fluoridační lakování. Pískování, to není nic, co by vás mělo děsit, přestože to zní jako návštěva u zlého zubaře z nějakého filmu. Je to proces, co zbaví zuby skvrn a zabarvení, což je skvělé hlavně pro ty, co si bez kávy neodsouhlasí ani otevření e-mailů. A fluoridační lakování? Prostě skvělá věc pro posílení zubní skloviny.
Domácí prostředky a triky pro prevenci zubního kamene
Teď už víme, že profesionály k odstranění zubního kamene potřebujeme, ale co můžeme dělat doma, kromě pravidelného čištění zubů, aby se nám ty malé zubnorušné částočky alespoň trochu vyhýbaly? No podívejte se, není to černá magie, pár triků v klobouku najdeme. Můžeme si pomáhat například oplachy ústní vodou nebo si sáhnout po jedlých soda, která lehce abrazivně pomůže zbavit zuby plaku (ale, pozor, nesmíme to přehánět, ať si nenarušíme sklovinu).
Další kouzlo v rukávu může být třeba používání jedlé sody přímo na kartáčku. Naše babičky to dělaly, a viz, vyrostla jim třetí ruka. Ne, samozřejmě si z vás dělám legraci, ale jedlá soda má na zuby čistící účinky. Stačí jen malé množství zasypat na kartáček a pěkně umýt zuby jako obvykle. Také je dobré vědět, že konzumace stravových doplňků s obsahem xylitolu, který potlačuje růst bakterií v ústech, je naším spojencem v boji proti zubnímu kameni.
Ústní voda – nepostradatelný pomocník
Ústní voda je trochu jako ten chytrý spolužák, který vám půjčí poznámky před velkou zkouškou. Máte pocit, že už toho máte dost, ale on vám poradí, jak to zvládnout ještě lépe. Ústní voda může být skutečným pomocníkem, když jde o zabránění tvorby zubního kamene a plaku. Když už máte povrch zubů očištěný od jídla a nečistot, použití ústní vody s antiseptickými nebo protizánětlivými složkami, které pomáhají redukovat bakterie, může být jako třešnička na dortu vaší ústní hygieny.
Jedna věc, na kterou měla moje babička vždycky recept, bylo kloktání slanou vodou. Pravda, někdy to bylo jako kloktání mořem, ale alespoň víme, že v babiččiných metodách byl smysl. Slaná voda má antiseptické účinky a může pomoci udržovat dásně v kondici a snížit množství bakterií. A nezapomeňte, že používání ústní vody není náhrada za pravidelné čištění zubů – je to dobrý support, ale bez hlavního hrdiny, toho kartáčku a nitě, se neobejdeme.
Vliv kouření a alkoholu na tvorbu zubního kamene
Většina z nás ví, že kouření není pro naše zdraví to pravé ořechové, a to platí i pro naše zuby. Cigaretový dým je jako takový záhadný host na party v ústech, co vám poleze do dásní, barví zuby a zanechává bakterie na místo paměti. V latexových rukavičkách pilně pracuje na tom, aby se z plaku stal zubní kámen. A jelikož kouření podporuje i sucho v ústech, může to být pro bakterie opravdový ráj.
Co alkohol? No, nebudu si hrát na morálního arbitra, pivo nebo sklenička vína občas nikoho nezabije, ale opět, všeho s mírou. Alkohol, zejména ty tvrdší varianty, může být drsný na naše zuby a dásně, když už nemluvíme o tom, že některé nápoje obsahují tuny cukru. Pokud si nějaký ten drink dáte, je dobré mít to na paměti a pak si poctivě vyčistit zuby, aby jste těm bakteriím nahrnuli co nejméně žranice.
Prevence je lepší než léčba - vizity u dentálního hygienisty
Já osobně si pamatuji na svou první návštěvu u zubní hygienistky, to byl ten den, kdy jsem pochopil, že o zuby se člověk musí starat jako o svůj vlastní poklad. Že to není tak, že si dáte ráno a večer mávnutí kartáčkem a máte pokoj. Zubní hygienistka vám může dát spoustu užitečných tipů a triků, jak o zuby pečovat, abyste jim prodloužili životnost a udrželi