Jak se zbavit zubního kamene pod dásními a mít zdravý úsměv
Proč mě zubní kámen tak trápí
Jste někdy při pohledu do zrcadla narazili na nevítaného hosta usazeného pod vašimi dásněmi, ten malinkatý a nepříjemný zubní kámen? No, já ano! A nejenže to není pohled pro slabé povahy, ale také to může způsobovat vážnější problémy. Přiznejme si, že úsměv je jako naše vizitka, a to, co najdeme pod dásními, si rozhodně na ní nechceme nechat. A tak jsem se jednoho dne, mezitím co jsem si kartáčkem s nadějí drhla zuby, rozhodla, že tohle musím vyřešit. A víte co? Zjistila jsem, že zubní kámen není ani takový strašák, pokud víme, jak na něj! A že se nebojím svých objevů sdílet, to už o mně asi víte. Tak nechme ty zuby zářit, půjdeme to krok za krokem rozebrat jako detektivové při odhalování záhad ústní hygieny.
Bílý nepřítel: Co to ten zubní kámen víceméně je
Abychom ho mohli porazit, musíme vědět, s kým máme tu čest. Zubní kámen je tvrdá, krystalická usazenina, co se vytváří na zubech, když se zanedbává čištění a nikdo nezabere kartáčkem tam, kam má. Může být nad dásní; to je ještě celkem hračka, ale pod dásněmi to už může být oříšek. Chuťově je to nic moc a esteticky? No řekněme, že jsem viděla hezčí věci. Kromě toho, že ničí estetiku vašeho úsměvu, je zubní kámen proslulý tím, jak rád poskytne přístřeší bakteriím, které pak mohou způsobit záněty dásní a horší věci. Takže pokud si myslíte, že to je problém jen do estetické doby, opak je žel pravdou.
Prevence je nejlepší zbraně
Před operativní bitvou s kamenem je nutné stát na stráži. Nejlepší obrana je přeci jen neustálá prevence! To znamená pravidelné čištění zubů ráno a večer, aniž byste proflákli jediný koutek. Jednou za čas přiložit interdentální kartáček nebo dentální nit a vyčistit mezery mezi zuby, kam se kartáček nedostane. A co potěší dásně víc než občasná masáž? Nic, takže si mazlete s nimi, masírujte je a budou vám vděčné. K tomu samozřejmě patří i pravidelné návštěvy u zubaře, což je pro někoho jako jít na kafe s přáteli a pro jiné jako ortel, ale věřte mi, je to pro naše dobro. Zubní hygienista je jako váš osobní trenér v péči o zuby, tak mu důvěřujte!
Nástroje pro boj s kamenným vetřelcem
Tak máme jasno v preventivních krocích, a teď co když už je pozdě a kámen máme? Dá se vůbec doma svépomocí něco dělat, než nám to zubař vykouzlí pryč? No, existují různé zubní pasty a ústní vody, které slibují rozpouštění zubního kamene, ale efekt je většinou tak akorát pro udržení stavu spíše než pro likvidaci. Účinnější jsou speciální škrabky nebo mezizubní kartáčky. Ale opakuji: nic nenahradí zkušené ruce profesionála, co má precizní nástroje, jak dokonale vyčistit vaše perlíčky! Takže pokud jste už v boji s kamenem, na nic nečekejte a radši navštivte svého zubaře nebo hygienistu.
Domácí metody: mýty a realita
Na internetu se to hemží různými DIY radami, jak se zubního kamene zbavit. Jablečný ocet, soda bicarbona, citronová šťáva, ať už si vyberete, pravděpodobně vám to bude k nozdrám trochu pálit. Přiznám se, že jsem v zoufalství všechno vyzkoušela, ale mezitím, co by měl ty kameny rozpustit ocet, ráda bych měla ještě i zuby, ne jen dásně. To samé platí i o citronu a sodě; obě mohou poškodit sklovinu, takže ano, trošku to možná kámen poškrábe, ale s ním si to může vzít i část toho, co zuby chrání. Trochu skepticismu tedy na místě; s tímto se rozhodně nepřestřelte!
Život bez zubního kamene: jde to vůbec?
Co bych vám byla za blogerku, kdybych vám nemohla říct, že zubní kámen je možné z našich životů úplně vymýtit. Ne, ale opravdu. Lifestyle je všechno a při správné péči a pravidelném kontrolním mrknutí zubaře, kdy jsou v počátku kameny odstraňovány, máte o problém míň. Takový hezký úsměv bez nevzhledných usazenin na sklovině, to je přeci sen každého. A není to nesplnitelný; stačí se jen držet zlatých pravidel ústní hygieny a nezapomínat na to, že zuby potřebují vaši pozornost jako každý jiný část našeho těla.
Profesionální čištění: aneb zázrak moderní stomatologie
Když to uděláte správně a necháte své zuby v rukou profesionálů, můžete být svědky opravdového zázraku. Profesionální čištění u zubaře či hygienisty dokáže práce, které doma i s tou nejlepší vůlí a kartáčkem pro zuby nezvládnete. Ultrazvukové škrabky, speciální pasty a dokonalé oplachy, to všechno dokáže zbavit zubní kámen účinně a bezpečně. A nejenže to bude vypadat lépe, ale vaše dásně přestanou planout jak vánoční stromeček v prosinci. Takže pokud jste zastánci hesla "kvalita před kvantitou", tak profesionální čištění je pro vás to pravé.
Má osobní bitva s kamenem
Abych nevyzněla jako kniha bez obsahu, povím vám trochu z mé vlastní zkušenosti. Jednou jsem si v zrcadle všimla, jak mi zubní kámen pěkně začíná zaplňovat prostor mezi zubem a dásní. Panika, stud a mírné pocit viny, že jsem si na zubní hygienu, nevěnovala tolik času, jak bych měla. A co teď? Po zkušenostech s domácími metody, které nezabraly a jen mi daly pocit, že jdu proti svým zubům, jsem se rozhodla pro profesionálního hygienistu. Byla to nejlepší volba. Nejenže mi ten kámen odborně sundali, ale dostala jsem i profesionální rady, jak se o zuby starat, aby se mi to už neopakovalo. Leda bych si zase nezačala flákat hygienu, to bych si zasloužila…
Závěrem sipravý posloup na zubní kámen
Zubní kámen pod dásní, to není jen trápení s estetickou vadou. Je to křik o pomoc naší ústní dutiny, abychom věnovali zuby trochu víc lásky a péče. Věřte mi, úsměv bez zubního kamene stojí za to. A ještě jedna věc: pokaždé když si řeknete, že se vám nechce čistit zuby, vzpomeňte si na tenhle článek a já vám slibuju, že to pocit lenosti přejde rychleji než chuť na večeři po večírku s přáteli. Úsměv, co nebolí dásně ani oko nazírat, se musí chovat jako poklad. Tak s tím kamenem žádné milosti a nechť zazáří, jak má!