Jak se pozná že psa bolí zuby?

Jak se pozná že psa bolí zuby?

Jak se pozná že psa bolí zuby?

říj, 2 2023 | 0 Komentáře |

Identifikace bolesti zubů u psů

Jedním z velkých zjištění v životě každého pejskaře je moment, kdy si uvědomí, že i psi mohou trpět zubními bolestmi. A pokud jste se právě setkali s tímto poznáním, pravděpodobně s vámi s námi sdílí stejný zájem, jak poznat, že vašemu čtyřnohému miláčkovi bolí zuby. Právě jsme prošli tím samým s naším psem, Šimonem, a proto vám teď chci pomoci lépe pochopit symptomy a co tato bolest může znamenat pro váš fungující domácí život.

Schopnost identifikovat bolest zubů u psů nemůže být podceňována. Jde o důležitou dovednost, která může vášemu psovi ulehčit život a pokud se včas nepřistoupí na léčbu, mohlo by to mít pro vašeho psa vážné důsledky. Bolesti zubů mohou ovlivnit chuť k jídlu, komunikaci i chování psa. Chuť k jídlu může být také ovlivněna, pokud je bolest dostatečně intenzivní. V takovém případě by mohl pes ztratit váhu.

Jaké jsou znaky bolesti zubů u psů?

Abychom poznali, že našemu psovi bolí zuby, musíme projevit pozornost a sledovat jeho chování. Prvními náznaky mohou být viditelné změny v ústech. Pes může mít zarudlé dásně, bílé zuby se mohou stát šedými nebo hnědými a mohou v ústech pachnout. Pokud si všimnete, že váš pes má jednu nebo více z těchto změn, měli byste ho co nejdříve vzít k veterináři.

Jiným znakem může být změna v chování psa. Například pes může být více podrážděný a může začít odmítat jídlo nebo hračky. Pes může také začít dávat přednost jedné straně úst při kousání nebo žvýkání. Organizace jako je American Veterinary Dental Society a British Veterinary Dental Association poznaly tyto příznaky jako důležité ve stádiích diagnostikování a léčení zubních problémů u psů.

Prevence a léčba zubní bolesti u psů

Prevence je vždy lepší než léčba, jak se říká, a to platí i pro zdraví zubů našich psů. Nejlepší způsob, jak zabránit zubní bolesti u psů, je pravidelně dbát na jejich ústní hygienu. To znamená kromě jiných věcí také pravidelně čistit zuby vašeho psa. Může se to zdát jako náročná úloha, ale věřte mi, že je to mnohem lehčí, ​​než se snažit léčit zubní bolest.

Léčba zubní bolesti u psů závisí na specifické příčině bolesti. Pokud je bolest způsobena zubním kamenem, bude pravděpodobně nutná profesionální čištění zubů. Pokud je bolest způsobena infekcí, bude nutná léčba antibiotiky. V některých případech může být nezbytná chirurgická intervence, jako je extrakce zubů. V každém případě je důležité, abyste nečekali a co nejdříve vzali vašeho psa k veterináři.

Osobní zkušenost a rady pro ostatní

Moje manželka Alena a já jsme si všimli, že náš pes Šimon se začal chovat jinak. Nejen, že začal odmítat svou oblíbenou hračku, ale také začal ztrácet váhu. Zpočátku jsme si mysleli, že je to způsobeno stářím, ale když se přidaly další příznaky, uvědomili jsme si, že je něco špatně.

Přemýšleli jsme, co by mohlo být problémem a Alena navrhla, abychom Šimona vzali k veterináři. Jakmile jsme tam byli, bylo zjištěno, že Šimon má zoubní problémy. Byli jsme šokováni tím, jak snadné bylo toto přehlédnout. Jediné, co jsme museli udělat, bylo věnovat více pozornosti. Po tomto incidentu jsme začali pravidelně čistit Šimonovy zuby a vyměnili jsme jeho krmení, aby podporovalo zdraví zubů.

Na základě naší zkušenosti doporučujeme všem majitelům psů, aby pravidelně sledovali zuby a ústa svého psa a vzali ho k veterináři, pokud si všimnou jakékoliv změny. Je také důležité podporovat zdraví zubů svého psa stravou a pravidelnou ústní hygienou. Také bych vám doporučil nějaké ty antiparazitární přípravky, aby vašemu psovi ušetřili nepříjemnosti.

Závěrem mohu říci, že je důležité stále myslet na to, že i psi mohou mít zubní problémy a že bychom jako majitelé domácích mazlíčků měli být pečliví a pozorní k jejich zdraví.

O autorovi

Miloš Juránek

Miloš Juránek

Jsem renomovaný stomatolog se zaměřením na preventivní péče o zuby. Působím v soukromé praxi v Brně a snažím se neustále rozšiřovat své vědomosti a dovednosti v oblasti dentální hygieny. Velmi rád sdílím své poznatky a odborné rady na blogu, kde píšu o zubní hygieně a domácí péči o zuby. Mým cílem je pomáhat lidem dosáhnout a udržet si zdravý úsměv.

Napsat komentář