Jak často používat zubní nit?

Jak často používat zubní nit?

Jak často používat zubní nit?

zář, 12 2023 | 0 Komentáře |

Správná technika a jak často používat zubní nit?

Mluvíme-li o ústní hygieně, je naprosto zásadní, jak správně a jak často používáme zubní nit. Řada lidí ji vynechává, protože přetrvává názor, že stačí jen vyčistit zuby kartáčkem na zuby a vše je v pořádku. Já sám jsem byl takový. Moje změna přístupu nastala, když jsem udělal zubní sanitaci nejen přáteli, ale také mým pes Maxem. Ano, dokonce psům je potřeba čistit zuby a zuby, a také používat zubní nit!

Odkud pochází zubní nit a proč jako součást ústní hygieny?

Zajímavý fakt je, že zubní nit byla objevena už v prehistorických dobách. Archeologické důkazy ukazují, že prehistoričtí lidé používali tvrdé rostlinné vlákno, aby se dostali k nečistotám mezi zuby. Správně s ní ale začali pracovat až ke konci 19. století v Americe. Proč? Protože si uvědomili, že kartáček na zuby není schopen vyčistit mezeru mezi našimi zuby, kde se nejefektivněji hromadí bakterie. Je zde jednoduše takový prostor, že konvenční kartáček na zuby nezvládne odstranit zákazníky. Bakterie mezi zuby mají neskutečný festival a tančí polku podél vašich obrázlí. A tak vznikla zubní nit jako prostředek pro účinné čištění mezi zuby.

Zubní nit a pravidelné použití

No, tahle věc je skutečně zapeklitá. Měl bych čistit zuby a používat zubní nit každý den? Odpověď na toto není zcela jednoznačná a schválně to tak nechám, abych vás udržel v napětí. A také proto, že to přímo souvisí s naším dalším tématem, kterým je frekvenci používání zubní nit.

Jak často používat zubní nit?

Tady jsem došel k závěru, že četnost použití zubní nit je naprosto individuální záležitost. Někdo ji používá jednou za den, někdo dvakrát a někdo dokonce po každém jídle. Měl jsem například období, kdy jsem ji používal třikrát denně, protože jsem měl pocit, že když ji nepoužívám, tak si moje zuby nějak nerozumějí. Abych vám odpověděl na otázku, jak často používat zubní nit, je nezbytné vzít v úvahu několik faktorů. Máte-li například zdravé dásně a zuby, měli byste nit používat alespoň jednou denně. Jestliže máte problémy s dásněmi nebo je vám zubní nit doporučena lékařem, měli byste ji používat, jak je vám doporučeno.

Tipy a triky pro snadnější použití zubní nit

Vím, že pro mnoho z vás může být použití zubní nit celkem boj. Do rukou Vám padne ten tenoučký vlásenec a vy si řeknete: Jak s tím mám pracovat, když se sotva vejde mezi mé pevně stojící zuby? Ale nebojte se, i na to je řešení. Já například používám zubní nit značky Oral B, která je trochu širší a navíc má příjemnou příchuť. Kromě toho je tu mnoho dalších značek, které nabízí výrobky podle Vašeho vkusu a potřeb. A v neposlední řadě můžete využít také takzvané nitiče, které jsou skvělé k tomu, abyste měli lepší kontrolu nad čištěním mezi zuby. A pokud jste jako já a máte rádi všechno pohodlné, pak doporučuji zubní nit na drátku. Ta je tou nejjednodušší cestou k čistým zubům bez boje.

O autorovi

Jakub Svoboda

Jakub Svoboda

Jsem odborníkem na stomatologii s více jak dvacetiletou praxí. Můj hlavní zájem a specializace je péče o zuby, přičemž se zaměřuji na prevenci zubních chorob. V mé volné době se rád věnuji psaní o péči o zuby, což mi umožňuje sdílet své odborné znalosti s širší veřejností. Moje práce mi přináší velké uspokojení a hrdost, že mohu pomáhat lidem udržovat jejich úsměv zdravý a krásný.

Napsat komentář