Zubní fazety: Jaké jsou možnosti pro zubní vady

Zubní fazety: Jaké jsou možnosti pro zubní vady

Zubní fazety: Jaké jsou možnosti pro zubní vady

zář, 25 2023 | 0 Komentáře |

Chápání Zubních Fazet

Vítejte ve světě zubních fazet, jedné z nejdůležitějších inovací moderní zubní medicíny. Je to vlastně hubička, která se připevní na přední stranu zubu a vyrobí se na míru tak, aby ladila s vnějším vzhledem ostatních zubů.

Jako matka a současně jako blogerka jsem dostala příležitost seznámit se s různými zubními řešeními, a fazety byly mé poslední objevy. Nejen, že umí skvěle maskovat estetické nedostatky, ale také předchází dalším poškozením zubů. Je skutečně úžasné, jak se moderní medicína neustále vyvíjí a nabízí takové možnosti pro ty z nás, kteří si přejí mít zdravé a krásné zuby.

Nenechte se ale zmást tím, že jde jen o estetický vzhled. Zubní fazety nejsou jen o povrchové kráse, ale také o výrazném zlepšení celkového zdravotního stavu vašich zubů.

Inovativní možnosti zubních fazet

Fazety se začínají stávat stále více populárními a to hlavně díky své variabilitě. Nejčastější z nich je porcelánová fázeta, která je velmi oblíbená pro svůj přirozený vzhled. A pak je zde kompozitní fázeta, která je méně nákladná, ale také méně odolná. Každý typ má své výhody a nevýhody a výběr záleží především na požadavcích pacienta.

V následujících řádcích se podíváme na každý typ podrobněji. Aby byl tento přehled kompletní, řeknu vám tedy všechno, co potřebujete vědět o porcelánových a kompozitních fazetách.

Porcelánové fazety: trvanlivý a esteticky atraktivní řešení

Porcelánové fazety mají několik výhod oproti jiným typům fazet. Jde například o jejich schopnost přizpůsobit se barvě ostatních zubů. A když se na ně světlo odráží, vypadají přirozeněji než jakýkoli jiný typ fazety.

V závislosti na individuálních potřebách mohou být porcelánové fazety úplné, které pokrývají celý povrch zubu, nebo parciální, pokrývající jen část zubu. Můžou být aplikovány na jeden zub, nebo na celou řadu zubů pro komplexní zlepšení vzhledu.

Po provedení minimální úpravy zubu, fazeta z tenké vrstvy porcelánu je pevně nalepená na přední stranu zubu. Díky svému odolnému materiálu, mohou porcelánové fazety vydržet až 15 let, pokud se o ně správně pečuje.

Méně nákladné, ale také méně odolné: Kompozitní fazety

Na druhé straně spektra se nacházejí kompozitní fazety. Ty jsou mnohem levnější než porcelánové, ale také méně odolné. Kompozitní fazety jsou vyrobeny z pryskyřice a aplikovány přímo na zub, často během jedné návštěvy u zubního lékaře. Výsledek je tedy rychlejší než u porcelánových fazet, ale jeho životnost je srovnatelná s jejich náklady.

Stejně jako u porcelánových fazet, kompozitní fazety lze aplikovat na jeden zub i na celou skupinu zubů. Jejich funkčnost a vzhled jsou srovnatelné s porcelánovými, ale životnost je zkrácena na cca 5 let.

Proces připevnění zubních fazet

Samotný proces připevnění fazet může zahrnovat několik návštěv u zubního lékaře. Během první návštěvy se zub připraví na aplikaci fazety. Zubní lékař si vezme otisky, které se pošlou do laboratoře, kde se fázeta vyrobí na míru.

Poté, co je fázeta připravená, je připevněna na zub během další návštěvy. V případě kompozitních fazet je celý proces mnohem rychlejší, protože se fázeta vytvarovává přímo v ústech pacienta.

Správná péče o zubní fazety

Věděli jste, že fazety vyžadují stejnou péči jako vaše přirozené zuby? Takže dobré návyky v ústní hygieně, jako je pravidelné čištění a používání dentálního nitě, jsou naprosto klíčové. Navíc byste se měli vyhýbat tvrdým a tuhým jídlům, které by mohly poškodit fázety.

Navštěva zubního lékaře za účelem pravidelné kontroly a čištění je také nezbytná. Pokud náhodou pocítíte jakýkoli nepohodlí nebo si všimnete nějakých změn, kontaktujte svého zubního lékaře co nejdříve.

Je důležité mít na paměti, že ačkoli fazety mohou skrýt některé zubní vady, nejsou náhradou za zdravé zuby a dásně. Proto je nezbytné pečovat o své zdraví a garantovat, že vaše dásně jsou zdravé a silné.

Výhody a nevýhody zubních fazet

Zubní fazety se stávají stále oblíbenějšími díky své schopnosti vylepšit vzhled zubů a skrýt drobné vady. Ale jako každý jiný medicínský zákrok, i ty mají své výhody a nevýhody.

Pokud jde o výhody, zubní fazety mohou okamžitě vylepšit estetický vzhled vašich zubů. Můžou zesvětlit barvu zubů, opravit praskliny, skrytí propady a zkrátka skrýt různé nedokonalosti. Jsou také skvělým řešením pro poškozené zuby, které nelze opravit pomocí korunky nebo plomb.

Na druhé straně, jsou zde i některé nevýhody. Největší nevýhoda je, že proces je nevratný. Když je zub jednou broušen, aby se na něj nasadila fázeta, už nelze vrátit zpět. Fazety také vyžadují pravidelnou péči a údržbu, aby zůstaly v dobrém stavu a vydržely co nejdéle.

To znamená, že rozhodnutí pro zubní fazety by mělo být dobře promyšlené a zváženy všechny možnosti. Je důležité mít představu o nákladech, průběhu léčby a budoucí péči.

Na závěr chci dodat, že ať už si pro sebe zvolíte jakoukoli možnost, je důležité mít na mysli, že úsměv je nejen klíčem k našemu vzhledu, ale také k našemu zdraví. Jak říkám mému jezevčíku Maxovi, když mu čistím zoubky (ano, čistím mu zoubky), "Krásný úsměv je šťastný úsměv!"

O autorovi

Kamila Novotná

Kamila Novotná

Jsem stomatoložka se zálibou v psaní na téma péče o zuby. Moje práce mi dává možnost pomáhat lidem ke zdravějším a krásnějším úsměvům. V první řadě jde o to, jak preventivně pečovat o zuby, a tím předcházet problémům. Nejvíce mě těší, když vidím pozitivní výsledky své práce a když mohu předávat své zkušenosti a poznatky dále. Mimo práci se ráda věnuji své rodině a psaní odborných článků, kterými šířím osvětu o dobré dentální péči.

Napsat komentář