Jak se léčí předkus?

Jak se léčí předkus?

Jak se léčí předkus?

zář, 26 2023 | 0 Komentáře |

Základy předkusu: Co to přesně je?

Vy si říkáte, já mám předkus? Moje Bára mě zrovna lízala na tváři a já, při pohledu na její roztomile vystrčené zoubky, jsem si uvědomila, že to je to, co dělá mého milovaného pejska tak jedinečným. Předkus je stav, kdy spodní čelist je delší než horní a zuby na ni nezapadají správně. Bohužel, u nás lidí, to není tak roztomilé, protože to může způsobovat nepohodlí a někdy dokonce bolest.

Odkud se vzal, tu se vzal, předkus

A jak se to stane, že má někdo předkus? Je to genetické? Je to něco, co způsobují nezdravé návyky, jako kouření nebo pití alkoholu? Bára si možná přibrala o kníře při posledním hodnocení, ale určitě na ni nevlivnilo kouření ani pití! Ve skutečnosti, předkus může být způsoben širokou paletou věcí, od genetických faktorů až po špatné návyky, jako je stálé sazení jazyka mezi zuby.

Jak vím, že mám předkus?

Nyní si možná říkáte: "Dobře, Adéla, zní to strašidelně. Jak ale vím, že mám předkus?" Máte štěstí! Jen se postavte před zrcadlo, zavřete ústa a podívejte se, kde se vám setkávají zuby. Pokud je vaše dolní čelist před horní, máte předkus. Pokud nejste si jisti, doporučuji navštívit odborníka - vašeho ortodonta, který vám může poskytnout jasné odpovědi.

Není předkus jen estetický problém

Nyní bychom si mohli myslet, že předkus je jen estetický problém. Ale není to tak! Předkus může způsobovat problémy jako nesprávné seřazení zubů, bolesti v čelisti, potíže s dýcháním a dokonce i problémy s řečí. Nikdy nezapomenu, když jsem na střední škole měla kamarádku s výrazným předkusem. Ta říkala, že jí to při mluvení příliš nevadí, ale řeči ostatních byla vždy ničivá. Ti nikdy nepřestali dělat kruté vtipy na její účet.

Léčba předkusem: Kde začít?

Možná už jste přemýšleli nad tím, jak se máte zbavit tohoto problému. Jak začít? Prvním a nezbytným krokem je samozřejmě návštěva ortodonta. Vaše cesta může zahrnovat různé řešení, od nenápadných rovnátek po operaci čelisti.

Nenápadné rovnátka: Skrytý hrdina

V dnešní době máme štěstí, že existují technologie jako nenápadné rovnátka. Tyto malé zázraky vyřeší problémy s předkusem bez toho, aby vás nějak omezily nebo vás nutily čelit posměchu ve společnosti. A co je nejlepší na tom všem? Může si je dovolit téměř každý! Díky tomu je léčba předkusem dostupná pro všechny.

Operace čelisti: Za vše hrozivý

Někdy však, pokud je předkus příliš velký nebo složitý, může být nutná operace čelisti. Musím přiznat, že jen při myšlence na operaci se mi dělá trochu špatně, ale věděla jste, že tato operace je ve skutečnosti celkem běžná a bezpečná? A ještě lepší zprávou je, že výsledky jsou často ohromující. Škoda, že moje Bára nemůže podstoupit operaci, aby se jí zoubky zastrčily zpět do pusy!

Závěrem: Předkus může být bolestivý, ale je léčitelný

Nakonec je důležité si uvědomit, že předkus může být cosi, co vám může způsobovat stres a nepohodlí, ale naštěstí je léčitelný. Ať už s malými kroky, jako je změna návyků, nebo s většími, jako je operace čelisti, je to možné. Nezapomeňte, že jste krásní, i když máte předkus. Stejně jako moje Bára. A pamatujte, že pokud se někdy budete cítit příliš špatně, můžete se vždycky obrátit na svého ortodonta nebo jiného zdravotnického specialistu. A hlavně nezapomeňte, že jste krásní takoví, jací jste.

O autorovi

Adéla Novotná

Adéla Novotná

Jsem odbornicí v oblasti stomatologie, kde jsem si za léta praxe vybudovala silnou pověst. Jsem vášnivá o svém zaměstnání a své dovednosti neustále rozšiřuji. Ráda sdílím své znalosti a zkušenosti tím, že píšu odborné články o péči o zuby. Věřím, že prevence je klíčem k zdravému úsměvu.

Napsat komentář