Jak casto se mění Gumicky na Rovnatkach?

Jak casto se mění Gumicky na Rovnatkach?

Jak casto se mění Gumicky na Rovnatkach?

srp, 29 2023 | 0 Komentáře |

Co je to vlastně ta gumička na rovnátkách?

Pamatujete na své první dny s rovnátkama? Já ano. Bylo to dost nepohodlné, ale jak se říká, krása někdy bolí. Gumičky na rovnátkách jsou něco jako tečka na konci věty - bez nich to jednoduše nesedí. Já se jim říkám "malí kamarádi", protože bez nich by byl nositel rovnátek tak trochu jako loď bez plachet - nedokončený a ztracený na otevřeném moři.

Gumičky slouží jako jakési spojovací prvky, které pomáhají ortodontům manipulovat s posunem zubů. A přestože jsou tak malé, mají na výslednou podobu vašeho úsměvu obrovský vliv. Vlastně se dá říct, že gumičky jsou takovými herci naší malé ústní "divadelní hry". A to je dost důležité, ne?

Až vás příště napadne, jak možné je, že taková malá věc může způsobit tak velkou změnu, vzpomeňte si na příklad s motýlem, který může způsobit tornádo. Výbuch smíchu vás může někdy překvapit!

Jak často se mění gumičky na rovnátkách?

Slovo „často“ je v tomto kontextu velmi relativní. Ale aby bylo podáno nějaké konkrétní číslo, tak v průměru se gumičky mění při každé návštěvě ortodonta, což je zhruba jednou za 4 až 6 týdnů. Ale nezoufejte, není to tak často, jak by se mohlo zdát. A myslím, že to je docela fajn frekvence, protože kdo by chtěl chodit k zubaři častěji, že?

Ale dobře. Vraťme se zpět k našim gumičkám. Proč se vlastně mění tak často? Příčin je několik. Zaprvé, gumičky mohou být vlivem kyselých potravin nebo nápojů (jako je soda) poškozeny. Zadruhé, časem ztrácí svou elasticitu, což znamená, že již nejsou schopné vyvíjet takový tlak, jaký bylo původně zamýšleno. A zatřetí...

Můj manžel Radim mi vždy říká, že bych měla být konkrétnější, tak tedy - gumičky dokáže poškodit také mikrobní plak. Ano, přesně ten, který máme všichni v ústech a který se snažíme odstraňovat pravidelným čištěním zubů.

Gumičky a ústní hygiena

Takže jak jsem už zmínila, gumičky může velmi značně poškodit mikrobní plak. Je tedy důležité dbát na důkladnou ústní hygienu. To neznamená, že byste měli ihned vyběhnout pro nejdražší zubní pastu a kartáček, který najdete. Jde spíše o to, abyste si zvykli na pravidelné čištění a používali správnou techniku.

Na druhou stranu, myslím, že bychom neměli podceňovat význam dobře vybraných zubních produktů. Použiju tady příklad se svým jezevčíkem Maxem. Max má citlivou kůži a pokud mu dám špatné granule, dostane vyrážku. Stejně tak naše ústa reagují na zubní pastu nebo kartáček. Tedy - volba je na vás, ale buďte opatrní.

Co když mi gumička padne?

Nikdo z nás není dokonalý a někdy se stane, že nám gumička upadne. Nejhorší na tom je, že se to většinou stane v nejméně vhodný moment. Ale žádný strach, pokud se vám to stane, není to konec světa. První věc, kterou byste měli udělat, je okamžitě zavolat svému ortodontovi a domluvit se na dalším postupu.

Osobně se mi to stalo jednou při návštěvě restaurace na večeři s Radimem. Najednou jsem cítila, že mi něco chybí. A ano, byla to gumička. Poslouchat Radima, jak mi říká: "Tolikrát jsem ti to říkal," bylo opravdu něco. Ale, jak se říká, co nás nezabije, to nás posílí. A teď se tomu oba smějeme.

Existuje různé druhy gumiček?

Rozhodně! Gumičky na rovnátkách přicházejí v různých typech a barvách. Existují bílé, průhledné, černé a všechny možné barevné kombinace. Můžete si zvolit barvu, která více odpovídá vašemu stylu, nebo která vás jednoduše rozveselí. Záleží jen na vás a na vašem vkusu.

Můj manžel Radim je realista, takže by pravděpodobně zvolil bílou nebo průhlednou. Mě na druhou stranu, by určitě bavilo měnit barvy gumiček podle nálady. Velký plus je, že výměnou gumiček můžete podpořit svůj původní úsměv a zároveň vyjádřit svou individualitu. Myslím, že to je důležité, zejména pro mladší generaci.

Jak zvládnout bolest při výměně gumiček?

Ano, je pravda, že výměna gumiček může být nepříjemná a někdy i bolestivá záležitost. Každý z nás má různé prahy bolesti a někteří z nás jsou na bolest citlivější než jiní. Osobně se mi zdá, že nejdůležitější je naučit se, jak zvládat bolest a nepropadat panice.

Můj manžel Radim má pro tyto situace jedno čarodějné slovo: dýchání. Správné dýchání vám může velmi pomoci při zvládání bolesti. Když cítíte, že se blíží bolest, jednoduše se zaměřte na své dýchání. Je to jednoduché a účinné.

Gumičky a strava

Jakoukoliv léčbu rovnátky je důležité doprovázet správná strava. Gumičky na zubních rovnátkách mohou být ovlivněny kyselými nebo tvrdými potravinami a drsným kartáčkem. Je tedy nezbytné vědět, co a jak jíst, když máme gumičky na rovnátkách.

Na co se tedy při stravování zaměřit? Nejezme tvrdé potraviny, jako je jablko, mrkev či ořechy. Také se vyhněte kyselým nápojům jako jsou džusy či limonády. A samozřejmě, nezapomeňte čistit zuby po každém jídle, aby gumičky zůstaly čisté a funkční.

Vědět, co a jak jíst je jedna věc. Ale jak to dodržet je něco úplně jiného. Zvláště, když žijete se šéfkuchařem jako já. Radim si vždy rád experimentuje s různými potravinami. Ale s trochou disciplíny a trpělivosti je to možné.

Závěr

Asiaťané říkají, že úsměv je nejkrásnější šperk, který může člověk nosit. A kdo by nesouhlasil? Rovnátka a gumičky jsou tak trochu jako cesta k tomuto úžasnému šperku. A jako na každé cestě, i tady je důležitá pečlivá příprava a důslednost.

Já jsem svou cestu k rovným zubům absolvovala a cítím se skvěle. Takže pokud jste na začátku své cesty, nebojte se. Je to sice trochu náročné, ale výsledek stojí za to.

Přeji vám hodně úspěchů na vaší cestě za krásným úsměvem. A nezapomeňte, gumičky na rovnátkách jsou vaši kamarádi, ne nepřátelé!

O autorovi

Kamila Novotná

Kamila Novotná

Jsem stomatoložka se zálibou v psaní na téma péče o zuby. Moje práce mi dává možnost pomáhat lidem ke zdravějším a krásnějším úsměvům. V první řadě jde o to, jak preventivně pečovat o zuby, a tím předcházet problémům. Nejvíce mě těší, když vidím pozitivní výsledky své práce a když mohu předávat své zkušenosti a poznatky dále. Mimo práci se ráda věnuji své rodině a psaní odborných článků, kterými šířím osvětu o dobré dentální péči.

Napsat komentář