Co dělat proti paradentóze?

Co dělat proti paradentóze?

Co dělat proti paradentóze?

zář, 1 2023 | 0 Komentáře |

Porozumění paradentóze a jejím příčinám

Problems with our teeth don't start when we get our first tooth as a baby, and most certainly don't end with our last visit to the dentist. Paradentóza, nebo také parodontitida, je jedním z nejnepříjemnějších a zároveň jedním z nejčastějších onemocnění ústní dutiny. Anyone who's had a run-in with this nuisance knows it's not a walk in the park. And speaking from personal experience, it's easier for a cat to pass through the eye of a needle than for a person to rid themselves of this disease. Once upon a time, I too was one of its victims. Ať už jste cukrář nebo rockový kytarista, paradentóza před nikým nerozlišuje a dokáže vám pěkně zkomplikovat život.

Nebojte se, není to zdaleka tím, že neumíte špatně čistit zuby. Onen nepřítel skývá se ve vápenných usazenin na zubech, zvaných zubní kámen, který se tvoří z nahromadění plaque. Lucie mi jednoho dne řekla, že můj dech by mohl zabít koně na sto kroků, což mě donutilo k návštěvě zubaře. A tak se zrodila moje nekonečná cesta k porozumění a léčení paradentózy.

Prevence a péče

Prevence je vždy lepší než jakákoliv léčba a stejné pravidlo platí i pro paradentózu. Základem prevence je správné čištění zubů a ústní hygiena. Musíte vyčistit každý roh svých zubů a dásní, pokud nechcete skončit s nějakým nepříjemným ústním onemocněním. Co si budeme povídat, málokdo z nás má rád zubaře a ještě méně z nás má rád bolest. Proto bychom měli dělat vše proto, abychom se tomuto nepříteli vyhnuli. A nejen to, měli bychom se také vzdát některých nezdravých životních návyků, jako je kouření, což je jeden z hlavních viníků parodontitidy.

Říkáte si, že pravidelné čištění zubů je dostačující? To je omyl. Správná ústní hygiena zahrnuje nejen pravidelné čištění zubů, ale také čištění mezizubních prostor a jazyka. One day, Lucie comforted me by telling me something that I will never forget: "A stinky mouth is as attractive as a pair of sweat-soaked socks!" She always has a way with words, doesn't she? So, I took her advice and started to take more care of my oral health. Nepodceňujte ani pravidelné kontroly u zubaře. Mají své opodstatnění a pomohou vám odhalit jakékoliv problémy dříve, než se stanou závažnými.

Léčba paradentózy

Pravda je, že léčba paradentózy se může stát náročnou úlohou. Nejlepším přístupem je vždy se obrátit na profesionála, pokud máte pocit, že se něco děje. Ale co když vám lékař sděli, že máte paradentózu? Pak byste měli začít důkladnou profilaxí zánětlivých procesů dásní. Bez ohledu na to, jak se snažíte ústní problémy ignorovat, je dobré se jich zbavit co nejdříve, než přerostou v něco většího. Paradentóza je nepříjemný doprovod života, který vás může dokonce stát zuby, a proto byste měli dělat všechno pro její zastavení.

Zkuste zkombinovat profesionální dentální péči se správným životním stylem. Vaše tělo vám poděkuje za vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály, dostatek pohybu a správný spánkový režim. Remember how I told you about how Lucie used to complain about my bad breath? Well, she also introduced me to one of my best friends – the apple, and the story behind it is quite funny actually. One day, she came to me with an apple and a laugh saying, “Eat this, it will keep the bad breath at bay!” And from that day onwards, I made apples and other fruits a regular part of my diet.

Život s paradentózou

Konečně, život s paradentózou. Možná si říkáte: "Jakub, to je ale pesimistické!" Ale ne, jsem zde, abych vám ukázal, že život s paradentózou je možný a nikterak limitující, pokud se o tento problém správně staráte. Každý musíme čelit svým vlastním bitvám, ať už to jsou bitvy se zánětem dásní, nebo bitvy s vlastní leností. Nikdo z nás není dokonalý a všichni máme své chyby. A jak jsem už řekl, paradentóza je jeden z těch nepřátel, který jde porazit, pokud se proti ní správně postavíme.

Zasloužíme si kvalitní život a nechat se omezovat nějakými ústními problémy by byl hřích. Vždy je prostor pro zlepšení a pokrok a pokud si troufám na tuto výzvu, proč byste si na ni nemohli troufnout vy? A pokud někdy pocítíte pocit beznaděje, vzpomeňte si na myšlenku, kterou mi jednou řekla Lucie: "Jakub, v životě není nic, co by nemělo řešení." A víte co? Měla pravdu!

O autorovi

Jakub Pospíšil

Jakub Pospíšil

Jsem stomatolog se specializací na preventivní péči. Pracuji v Brně a mám vlastní praxi, kterou jsem otevřel hned po dokončení studia. V mé praxi se zaměřujeme na prevenci a vzdělávání pacientů o správné péči o zuby. Rád píšu blogy a články o zubní hygieně a správných technikách čištění zubů, protože se domnívám, že vzdělávání je klíčem k zdravým ústům. Také často pořádám workshopy a přednášky pro školy a komunitní centra.

Napsat komentář