Bělicí pásky na zuby: Co byste měli vědět o jejich složení

Bělicí pásky na zuby: Co byste měli vědět o jejich složení

Bělicí pásky na zuby: Co byste měli vědět o jejich složení

lis, 16 2023 | 0 Komentáře |

Co to jsou bělicí pásky na zuby?

Pro začátek, pojďme se podívat na to, co vlastně bělicí pásky na zuby jsou. Co taková malá věc dokáže? Je to tak trochu jako když Harry Potter používá svoji hůlku, aby udělal něco magického, ne? Jenže na rozdíl od Harryho, který potřebuje jen hůlku a skvělou dávku čarodějnických schopností, bělicí pásky na zuby mají určité složení, které je dělá efektivními.

Tyto pásky jsou tenké, flexibilní a obvykle se na ně nanáší látka (základní složka), která je schopná rozpustit a odstranit skvrny na povrchu zubů, a to i v případech, kdy jste měli hodně černé kávy nebo červeného vína. To je opravdu úžasné, že? Je to jako mít svůj vlastní tank čistoty, který je připraven vyrazit do boje proti skvrnám kdykoli to potřebujete.

Složení bělicích pásků na zuby

Teď, když máme představu o tom, co to jsou bělicí pásky na zuby, vrhněme se na to, co všechno ve skutečnosti obsahují. Nejzákladnějším prvkem, který téměř všechny bělicí pásky na trhu obsahují, je peroxid hydrogenu. Tato látka účinkuje tak, že proniká do skloviny zubů a doslova "rozpouští" skvrny. Není to ale všechno. Kromě peroxidu hydrogenu mohou pásky obsahovat různé další látky, které jim dodávají jejich specifické vlastnosti.

Jak bělicí pásky na zuby fungují?

Nyní, když už víme, co je inside těchto malých zázraků, pojďme se zaměřit na to, jak vlastně fungují. Jak jsem již naznačila, hlavní složka - peroxid hydrogenu - se dostane do zubní skloviny a rozpouští skvrny. Ale jak se to všechno odehrává v praxi?

No, moje první zkušenost s bělicími pásky na zuby byla tak trochu jako zážitek z jízdy na horské dráze. Když jsem je poprvé nalepila na zuby, netušila jsem, co od nich můžu očekávat. Po pár minutách jsem však začala cítit lehké brnění. Můj muž, Radim, na mě koukal s otevřenou pusou, jako bych byla mimozemšťan. Ale pokud mám být upřímná, i já bych v tom okamžiku vypadala podobně, kdybych na sebe viděla průhledný odraz z zrcadla!

Výhody a nevýhody bělicích pásků na zuby

Asi se ptáte, proč bychom měli vůbec používat bělicí pásky na zuby, když existuje spousta dalších produktů na bělení zubů. To je samozřejmě skvělá otázka a já jsem pro ní připravena.

Na jedné straně, bělicí pásky jsou skvělé, protože jsou jednoduché na použití, pohodlné a mnohem dostupnější než profesionální bělení zubů u zubaře. Navíc většina pásků je tak přizpůsobivých, že je můžete nosit kdykoliv a kdekoli - ať už se připravujete na velkou schůzku anebo si jen tak relaxujete doma u televize.

Bělení zubů doma versus u zubaře

Možná si říkáte: "Dobře, mám možnost bělit zuby doma nebo jít k zubaři. Ale co je lepší?" To je trochu jako rozhodovat se mezi jízdou na horské dráze nebo na karusele. Obojí má své plusy a mínusy, ale rozhodování může být těžké.

Při bělení zubů doma máte vlastně všechno pod kontrolou. Můžete si vybrat, kdy a kde budete páska používat, a nemusíte se bát právě tak, jako byste měli jít k zubaři. Na druhou stranu, u zubaře máte zase jistotu profesionálního přístupu a větší řád odblešení. Ale je to také dražší.

Bezpečnost bělicích pásků na zuby

Bezpečnost je samozřejmě obrovským tématem, pokud jde o věci, které se týkají našeho zdraví. A právě z tohoto důvodu je dobré vědět, jaké jsou možné rizika, která se mohou objevit při používání bělicích pásků na zuby.

Ve většině případů jsou bělicí pásky bezpečné, pokud je používáte podle návodu. Ale stejně jako v případě všeho ostatního, i zde platí pravidlo "vše s mírou". Jinými slovy, nepoužívejte bělicí pásky příliš často nebo je nenechávejťe na zubech příliš dlouho. Rovněž se vyhněte páskům, které obsahují příliš velké množství peroxidu hydrogenu, protože mohou dráždit dásně a způsobovat citlivost zubů.

Závěrem

Na konci dne je na vás, zda se rozhodnete používat bělicí pásky na zuby nebo ne. Já osobně jsem velkou fanynkou těchto malých zázraků, protože jsou jednoduché na použití a dávají mi pocit, že je můj úsměv opravdu bílý a zářící.

Ale abych byla úplně upřímná, tak musím říct, že bělicí pásky na zuby nejsou magické hůlky jako ta, kterou má Harry Potter. Ano, mohou vám pomoci zlepšit barvu vašich zubů, ale neudělají zuby bílými jako sníh, pokud jsou zuby příliš skvrnité nebo zabarvené. A tak, pokud jde o bělení zubů, nezapomínejte, že žádný produkt není zázračný a vždy je dobré se pravidelně starat o své zuby a udržovat je čisté a zdravé.

O autorovi

Kamila Novotná

Kamila Novotná

Jsem stomatoložka se zálibou v psaní na téma péče o zuby. Moje práce mi dává možnost pomáhat lidem ke zdravějším a krásnějším úsměvům. V první řadě jde o to, jak preventivně pečovat o zuby, a tím předcházet problémům. Nejvíce mě těší, když vidím pozitivní výsledky své práce a když mohu předávat své zkušenosti a poznatky dále. Mimo práci se ráda věnuji své rodině a psaní odborných článků, kterými šířím osvětu o dobré dentální péči.

Napsat komentář